fot. PAP/Radek Pietruszka

Komisja śledcza ds. VAT rozpoczyna przesłuchania

Komisja śledcza ds. VAT rozpoczyna dziś przesłuchania. Pierwszym świadkiem będzie prof. Witold Modzelewski, autor pierwszej ustawy o VAT, były wiceminister finansów. Zeznawać przed komisją będzie też m.in. były minister finansów Jan Vincent-Rostowski.

Komisja śledcza ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Zbada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. Komisja chce przesłuchać wezwanych świadków w tym roku do połowy grudnia. Dziś ma zeznawać autor pierwszej ustawy o VAT prof. Witold Modzelewski. Od dawna przekonuje on, że niekorzystne dla państwa zapisy w prawie podatkowym, które doprowadziły do ogromnych wyłudzeń podatku VAT, to nie jest efekt niewiedzy czy nieudolności, tylko złej woli. Wskazuje, że wręcz „stworzono prawo tak, by stało się ono źródłem zarobku dla kogoś”. Przypomina też, że za ustawę o VAT, która sprzyjała unikaniu płacenia podatków i wyłudzaniu zwrotów odpowiada minister finansów. Według prof. Modzelewskiego już w 2004 r. można było wprowadzić instrumenty, które zapobiegłyby nadużyciom.

Kolejnymi świadkami, którzy mają zaznawać przed komisją będą: były minister finansów Jan Vincent-Rostowski, byli ministrowie sprawiedliwości i prokuratorzy generalni w latach 2007-09 Zbigniew Ćwiąkalski i Andrzej Czuma, a także Prokurator Generalny w latach 2010-2016 Andrzej Seremet.

TV Trwam News/RIRM

drukuj