„Jałmużna to program życiowy”

Rozpoczęcie Wielkiego Postu w diecezji drohiczyńskiej


Na rozpoczęcie Wielkiego Postu w Środę Popielcową ks. bp Antoni Dydycz ordynariusz drohiczyński celebrował Eucharystię, podczas której poświęcił popiół, który najpierw spoczął na jego głowie, a następnie dokonał obrzędu posypania głów zebranych. W słowie wstępnym wikariusz generalny i proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Stanisław Ulaczyk zaznaczył, iż w tym roku w sposób wyjątkowy „Opatrzność Boża szybkimi krokami przeprowadza nas od Żłóbka Betlejemskiego do Krzyża Jezusa Chrystusa. Rozpoczynając zaś Wielki Post wchodzimy w czas refleksji nad naszym życiem, nad jego sensem i celem oraz w czas wielkiej modlitwy. Pod krzyżem będziemy uczyli się stawać i być uczniami Jezusa Chrystusa oraz żywymi uczestnikami Kościoła.” W swojej homilii Ksiądz Biskup nawiązał do tegorocznego Orędzia Ojca Świętego Benedykta XVI na Wielki Post, w którym szczególną uwagę zwrócił on na zrozumienie jałmużny. ” Mamy różne doświadczenia w tej dziedzinie – mówił – pamiętamy również z literatury różne sytuacje i okoliczności, kiedy to biednym wychodzono naprzeciw, starano się ich wspomagać zwłaszcza datkami materialnymi. To słowo „jałmużna” w naszym języku jakby zrosło się na stałe z jakąś ofiarą, z jakimś datkiem i materialna pomocą dla potrzebującego. Z pewnością ta treść znajduje się w słowie ” jałmużna”, ale z Orędzia Ojca Świętego oraz gdy sięgamy do tradycji Kościoła, wynika , że jest to coś znacznie bardziej szerokiego. Pojęcie to nie jest tylko kwestią jakiegoś odruchu serca, poruszenia wyobrażni, czy jakiegoś datku. Chodzi tu także o pewną postawa i program życiowy, bo słowo to mając korzenie w języku greckim zawierać powinno coś ze słońca i coś z oliwki, przypominając nam miłość, która jest kojącą. Taką miłość, która wychodzi naprzeciw, aby podnieść kogoś na duchu, dodać ufności, żeby nie zniechęcał się i nie tracił nadziei.” Mówiąc dalej o tym, iż jałmużna ma być dla nas jakimś szczególnym programem życiowym, ukazał potrzebę zmiany sposobu myślenia szczególnie w kontekście podejścia do dóbr materialnych. Bo: „Ojciec Święty w swoim Orędziu pisze, że jałmużna ma uczyć nas pewnego dystansu do rzeczy materialnych, gdyż zbytnie przywiązanie, zatroskanie i zapobiegliwość sprawiają, iż bardzo często zapominamy o sprawiedliwości i miłości, dążąc jedynie do powiększania swoich zasobów.” Ukazał także wzór pierwszych chrześcijan, którzy ” wszystko mieli wspólne”, ponieważ rozumieli, iż są powołani do życia wiecznego otwartego na wszystkich i dlatego tak samo należy podchodzić do przemijających rzeczy tego świata. W Eucharystii uczestniczyli kapłani pracujący i mieszkający w Drohiczynie, alumni Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne oraz wierni z tego miasta.

Ks. Artur Płachno
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl