fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Rolnik D. Murawiec: Chcemy rozliczyć europosłów, którzy do tej pory głosowali za Zielonym Ładem

Chcielibyśmy skupić się na tym, żeby rozliczyć europosłów w Parlamencie Europejskim, którzy do tej pory głosowali za Zielonym Ładem i popierali te wszystkie zmiany, natomiast nie słuchali głosu społeczeństwa. Będziemy starali się organizować spotkania z kandydatami do europarlamentu i będziemy zadawać im konkretne pytania. (…) Będziemy wskazywać takich kandydatów, którym rolnictwo leży bardzo głęboko na sercu i którzy będą walczyć o polską wieś powiedział Damian Murawiec z Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników z woj. warmińsko-mazurskiego, w programie „Wieś to też Polska” w TV Trwam.

Rolnicy nie ustają w protestach. Co rusz wyjeżdżają na ulice polskich miast, by wyrazić swój sprzeciw wobec Zielonego Ładu i polityki unijnej. 10 maja na ulicach Warszawy protestowała rolnicza i pracownicza „Solidarność”.

Jako Oddolny Ogólnopolski Protest Rolników popieramy wszystkie inicjatywy i wszystkie protesty, które są skierowane w tę stronę, żeby walczyć z Zielonym Ładem czy żeby prezentować nasze postulaty, z którymi wyszliśmy na ulice – mówił Damian Murawiec.

24 stycznia tego roku Oddolny Ogólnopolski Protest Rolników zorganizował pierwszy protest rolniczy. Kolejne protesty odbyły się 9 lutego, 20 lutego i 20 marca.

Bardzo mocno podkreślamy tę oddolność, ponieważ postawiliśmy na to, żeby „zsieciować” całą Polskę protestami. Warto zwrócić uwagę, że 20 marca w naszym kraju odbyło się aż 600 protestów, gdzie na ulice wyjechało około 70 tys. traktorów. Jest to sytuacja niespotykana jak dotąd w historii naszego kraju. Od samego początku podkreślamy to, że jesteśmy w pełni niepolityczni – zaznaczył gość programu „Wieś to też Polska”.

Nie jesteśmy polityczni, ale widzimy to, że musimy oddziaływać w jakiś sposób na politykę – podkreślił Damian Murawiec.

To politycy kształtują naszą codzienność i rzeczywistość – akcentował.

Około 80 proc. społeczeństwa popiera rolnicze protesty.

Informujemy społeczeństwo o wszystkich zagrożeniach związanych z Zielonym Ładem i z tymi absurdalnymi przepisami, które są na nas odgórnie nałożone przez Unię Europejską. Widzimy, że jest coraz większe zrozumienie społeczeństwa, powoli społeczeństwo się budzi – zauważył koordynator protestów rolniczych.

W trakcie rolniczych protestów odbywają się rozmowy z posłami i senatorami. Organizowane są również pikniki z rolnikami.

Odbywamy wiele rozmów. Poruszamy wiele tematów. Jednym z nich jest ustawa budynkowa. Od kwietnia zeszłego roku weszły w życie przepisy związane z tą ustawą. Podczas zakupu bądź sprzedaży nieruchomości jesteśmy zobligowani do dokonania ekspertyzy energetycznej. Jest to wstęp do tego, że w pewnym stopniu klasyfikujemy budynki i kolejnym krokiem będzie ocena tych budynków pod względem sprawności energetycznej. Prawdopodobnie możemy spodziewać się swego rodzaju nakazów pod względem wymiany okien na nowsze, poprawienia elewacji zewnętrznej czy ocieplenia dachu – zwrócił uwagę gość programu „Wieś to też Polska”.

Działania rządu i polityków bardzo mocno są skierowane na to, żeby nas podzielić – powiedział Damian Murawiec.

Politycy często kontaktują się z organizatorami protestów, przedkładają im różnego rodzaju pomysły i chcą mieć aktualną wiedzę na temat tego, co planujemy i w jakiej formie będą protesty. My jednak ze wszystkich sił staramy się skupić wszystkich organizatorów protestów. Chcemy być odporni na wszystkie próby rozbicia nas przez rząd – podkreślił koordynator protestów rolniczych.

4 czerwca w Brukseli ma się odbyć Międzynarodowy Protest Rolników. 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego.

Chcielibyśmy skupić się na tym, żeby rozliczyć europosłów w Parlamencie Europejskim, którzy do tej pory głosowali za Zielonym Ładem i popierali te wszystkie zmiany, natomiast nie słuchali głosu społeczeństwa. Będziemy starali się organizować spotkania z kandydatami do europarlamentu i będziemy zadawać im konkretne pytania. (…) Będziemy wskazywać takich kandydatów, którym rolnictwo leży bardzo głęboko na sercu i którzy będą walczyć o polską wieś – mówił Damian Murawiec.

radiomaryja.pl

drukuj