fot. Państwowa Komisja Wyborcza

Jak wyglądają karty do głosowania oraz w jaki sposób oddać ważny głos?

Jak wyglądają karty do głosowania oraz w jaki sposób oddać ważny głos? Warto zapoznać się z tymi informacjami przed jutrzejszymi wyborami parlamentarnymi.

Jeśli widniejemy w spisie wyborców i komisja obecna w lokalu, potwierdzi naszą tożsamość, otrzymamy trzy karty do głosowania.

„Karta do głosowania w wyborach do Sejmu zawiera listy z kandydatami na posłów, ich nazwiska będą na szarym tle. Każda z list ma podany w tytule numer i nazwę lub skrót nazwy Komitetu Wyborczego, może mieć też znak graficzny komitetu” – informuje Państwowa Komisja Wyborcza.

Karta do głosowania w wyborach do Sejmu jest największa. Będzie zadrukowana jednostronnie. W prawym górnym rogu będzie miała jeden otwór. Jest on niezbędny dla wyborców, którzy korzystają z nakładek w alfabecie Braille’a.

– Najprostsza zasada – stawiamy jeden znak „x” w jednej kratce przy nazwisku jednego kandydata. (…) Oczywiście, jeśli nie postawimy nigdzie, bądź postawimy przy nazwisku większej liczby kandydatów, głos będzie nieważny – wyjaśnia Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Karta do Senatu będzie mniejsza – formatu A4. Będzie ścięta w prawym górnym rogu.

„Nazwiska na karcie do głosowania w wyborach do Senatu będą na żółtym tle. Pod nazwiskiem kandydata na Senatora będzie nazwa lub skrót nazwy jego Komitetu Wyborczego, a obok może być znak graficzny komitetu” – informuje Państwowa Komisja Wyborcza.

Stawiamy jeden znak „x” przy nazwisku jednego kandydata. Jeśli nie postawimy go nigdzie bądź zaznaczymy więcej niż jedną osobę, taki głos będzie nieważny.

Trzecią kartą jest karta do referendum. W prawym górnym rogu będzie miała dwa otwory – mówi Małgorzata Brach z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu

– Karta do referendum jest kartą w kolorze białym. (…) Są cztery pytania, na które należy odpowiedzieć tak lub nie – podkreśla Małgorzata Brach.

Jeżeli w odpowiedzi na pytanie postawisz znak „x” w obu kratkach albo nie postawisz go wcale, odpowiedź będzie nieważna. Każda z tych trzech kart  powinna być ostemplowana pieczęcią Obwodowej Komisji Wyborczej.

„Dodatkowo karta do Sejmu i karta do Senatu powinna mieć wydrukowany odcisk Okręgowej Komisji Wyborczej, a karta do referendum wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej” – zaznacza Państwowa Komisja Wyborcza.

Karta bez pieczęci jest kartą nieważną. Jeśli zauważymy jej brak, należy udać się z tym do komisji.

– Jeśli wyborca odda głos, powinien kartę zgodnie z Kodeksem wyborczym złożyć stroną zadrukowaną, tak, żeby wrzucając ją do urny, nie było widać,  w jaki sposób zagłosował – wyjaśnia szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Lokale wyborcze czynne będą od godziny 7.00 do 21.00.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl