fot. twitter.com/jwojc

J. Wojciechowski: Polska sytuuje się w zdecydowanej czołówce państw UE, które najlepiej i najuczciwiej wydawały unijne pieniądze

W debacie nad przyszłym budżetem Unii Europejskiej powinno zostać wzięte pod uwagę to, jak poszczególne państwa dotychczas wykorzystywały unijną pomoc wskazał Janusz Wojciechowski, audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.

Felietonista Radia Maryja zaznaczył na naszej antenie, że Polska ma w tym kontekście bardzo mocne argumenty, bo wykorzystuje pieniądze bardzo dobrze.

Janusz Wojciechowski wskazał, że dowodem może być ubiegłoroczny raport Trybunału, który dot. budżetu unijnego na lata 2007-2013.

Na tle 28 państw Unii Europejskiej Polska sytuuje się w zdecydowanej czołówce tych państw, które najlepiej, najrzetelniej i najuczciwiej wydawały unijne pieniądze. Należy do państw, które stwarzały Brukseli stosunkowo najmniej problemów. To powinien być bardzo silny argument na rzecz Polski w debacie nad przyszłym budżetem UE i mam nadzieję, że tak będzie, bo choć rozwój polskiej gospodarki zależy od nas samych, to unijna pomoc jest jednak silnym wsparciem w tym rozwoju i warto zabiegać, aby była ona możliwie jak największa i przede wszystkim sprawiedliwa – podkreślił rozmówca Radia Maryja.

Dziś Komisja Europejska przedstawi projekt nowego budżetu unijnego na lata 2021-2027. Znajdzie się w nim propozycja, ile UE powinna przeznaczyć w przyszłych wieloletnich ramach finansowych na politykę spójności oraz wspólną politykę rolną.

Propozycja będzie punktem wyjścia do dalszych negocjacji nad ostatecznym kształtem budżetu.

Według informacji medialnych unijny budżet będzie korzystniejszy dla Polski, niż wynikało to z pierwszych przecieków z KE. Zmniejszenie środków dla naszego kraju może wynieść ok. 10 mld euro.

Więcej o nowym budżecie UE można przeczytać [tutaj].

RIRM

drukuj