Osiągnięto wstępne porozumienie ws. budżetu

Kolejny raz odłożono wznowienie rozmów na budżetowym szczycie UE w Brukseli, które planowano na godz.12. 

Szefowie państw i rządów prowadzą rozmowy już od blisko 30 godzin. Według nieoficjalnych informacji na szczycie w Brukseli osiągnięto wstępne porozumienie co do limitu wydatków budżetowych na lata 2014-2020 i w sprawie dochodowej części budżetu.

Nowa propozycja zawiera dobre propozycje dla Polski, jeśli chodzi o dopłaty bezpośrednie dla rolników. Nasz kraj traci natomiast w części dotyczącej rozwoju obszarów wiejskich – poinformował minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Tymczasem jak akcentuje europoseł Janusz Wojciechowski, każde zmniejszenie pieniędzy na rolnictwo to dramat dla polskiej wsi.

 – Jeżeli do tego dojdzie to będzie to porażka, a nawet klęska polskiego rządu. Ten minimalny poziom już bez wyrównania powinien wynosić 35 mld euro, czyli 140 mld złotych. A z wyrównaniem dopłat 170 mld. To są duże pieniądze, to są pieniądze dla całej Polski. Nie należy ich traktować jako przywilej dla rolników. To są pieniądze po to, abyśmy mieli rolnictwo i po to, abyśmy mogli jeść chleb. To są pieniądze, które zostają w polskiej gospodarce – powiedział europoseł Janusz Wojciechowski.

Wciąż jednak są niezadowolone kraje, które domagają się korzystnych dla siebie zmian w propozycji przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya. Wśród nich są m.in. Czechy, Łotwa i Rumunia.

Wypowiedź europosła Janusza Wojciechowskiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj