UE: 22 września kolejne spotkanie szefów MSW ws. uchodźców

Kolejne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych w sprawie podziału miedzy kraje UE 120 tysięcy uchodźców odbędzie się 22 września w Brukseli – poinformowała we wtorek luksemburska prezydencja Unii.

„Prezydencja chce, by na tym spotkaniu Rada UE podjęła decyzję w sprawie nadzwyczajnego mechanizmu relokacji 120 tysięcy osób potrzebujących międzynarodowej ochrony z państw członkowskich narażonych na masową presję migracyjną” – poinformowano w komunikacie.

Luksemburski minister odpowiedzialny za sprawy migracji Jean Asselborn ma kontynuować konsultacje z krajami UE, by doprowadzić do porozumienia.

W poniedziałek na spotkaniu w Brukseli ministrowie spraw wewnętrznych państw unijnych nie zdołali osiągnąć konsensusu w sprawie zasad podziału uchodźców. Komisja Europejska proponowała, by podział oparty był na ustalonych z góry kwotach, czemu przeciwne są państwa Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polska.

Początkowo planowano, by decyzję odłożyć do 8 października, kiedy to odbędzie się planowe spotkanie ministrów spraw wewnętrznych. We wtorek Komisja Europejska zaapelowała do Rady UE o próbę przyśpieszenia prac nad porozumieniem ze względu na dramatyczną sytuację uchodźców docierających do UE. Stąd decyzja Luksemburga o zwołaniu nadzwyczajnej rady ministrów spraw wewnętrznych na przyszły tydzień.

W czwartek szef Rady Europejskiej Donald Tusk ma zdecydować, czy zwoła nadzwyczajny szczyt UE w sprawie kryzysu migracyjnego. Zwrócili się o to we wtorek przywódcy Niemiec Angela Merkel i Austrii Werner Faymann.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl