fot. FB/Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Maszyny szyfrujące „Enigma” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach cyklu „Wejść w historię” zaprezentowało 25 stycznia dwa nowe eksponaty. To maszyny szyfrujące „Enigma” pochodzące ze zbiorów Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Wśród eksponatów, jakie trafiły tymczasowo do Gdańska, jest przedseryjny egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma” przeznaczony do utajniania wiadomości III Rzeszy. Jest również kopia „Enigmy” zbudowana i zmontowana na podstawie dokumentacji polskich inżynierów we francusko-polskiej konspiracyjnej placówce wywiadu.

– To dwie maszyny reprezentujące narzędzie prowadzenia walki dwóch stron. Z jednej strony narzędzie wykorzystywane najpierw przez Niemcy republikańskie, a później III Rzeszę. Z drugiej strony mamy urządzenie, które w sensie idei, w wymiarze inżynierskim, było dziełem polskich inżynierów, polskich matematyków – mówił prof. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


Kopia „Enigmy” stworzona przez Polaków stanowi cenną pamiątkę walki o niepodległość naszej Ojczyzny. To wyjątkowy eksponat również pod względem produkcyjnym. Maszyna powstała bez znajomości oryginału.

– To jest polska kopia „Enigmy”, czyli urządzenie wyprodukowane przez polski wywiad właśnie po to, żeby ułatwić łamanie niemieckich szyfrów. Takich urządzeń, najpierw w Polsce, później we Francji po wrześniu 1939 roku, powstało kilkadziesiąt – wskazał Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Do dziś najprawdopodobniej jest to jedyny egzemplarz tego sprzętu, jaki przetrwał, co jest dowodem na sukces polskiej kryptologii. Wyprodukowanie i złamanie kodu „Enigmy” przez Polaków miało znaczący wpływ na losy II wojny światowej. Skróciło konflikt o 2-3 lata, co w konsekwencji uratowało życie od 20 do 30 mln ludzi.

– Marian Rejewski w grudniu 1932 r. dokonał przełomu kryptologicznego. Nikt w świecie kryptologów, nikt w świecie wywiadu tamtego czasu nie brał pod uwagę, że szyfr „Enigmy” można złamać. To się udało Polakowi – przypomniał dr Marek Szymaniak z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Nowe eksponaty w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie można oglądać z bliska do połowy marca.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl