Fot. PAP/Piotr Nowak

Pamięć o prof. Józefie Szaniawskim

W Warszawie została w niedzielę odsłonięta tablica upamiętniająca profesora Józefa Szaniawskiego – wielkiego patriotę, historyka oraz przyjaciela Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Józef Szaniawski był ostatnim więźniem politycznym PRL. Był fałszywie oskarżony o współpracę z CIA. Wyszedł z więzienia dopiero 18 grudnia 1989 roku. W domu czekał na niego dziewięcioletni syn, Filip Frąckowiak, który podzielił los tysięcy dzieci polskich bohaterów prześladowanych przez władze komunistyczne.

Stałem przy oknie i czekałem aż mama przywiezie tatę. Nie wiedziałem, że tata jest w więzieniu. Mama to przede mną ukrywała w porozumieniu z tatą. Dla mnie piękne jest to, że rodziny zawsze rozumiały walkę swoich ojców, mężów o wolność Ojczyzny i tak też jest w naszej rodzinie – wspominał Filip Frąckowiak, syn prof. Józefa Szaniawskiego.

W latach 70. i 80. Józef Szaniawski pisząc dla Polskiej Agencji Prasowej, prowadził konspiracyjną współpracę z Radiem Wolna Europa. Przesyłał na Zachód informacje o komunistycznym reżimie. Sprawa Polski była dla niego najważniejsza.

Był „chory” na Polskę. Obyśmy jak najczęściej na tę chorobę zapadali wszyscy, bo to jest potrzeba, którą on swoim całym życiem uczył i zobowiązywał – mówił prof. Wiesław Jan Wysocki, historyk.

Prof. Józef Szaniawski był pełnomocnikiem pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Zabiegał o przywrócenie mu dobrego imienia.

To dzięki wielkiej pracy i zaangażowaniu prof. Szaniawskiego pułkownik, a dziś generał Kukliński znalazł właściwe miejsce w świadomości Polaków i został oczyszczony ze wszystkich absurdalnych zarzutów – podkreślił Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Prof. Józef Szaniawski był znakomitym nauczycielem i publicystą. Wykładał w obecnej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Pisał w „Naszym Dzienniku” oraz często występował w Radiu Maryja oraz Telewizji Trwam. Potrafił zaszczepiać wśród młodych ludzi miłość do Ojczyzny.

To był człowiek, który bardzo precyzyjnie i celnie potrafił diagnozować również zagrożenia płynące ze strony Rosji. Przestrzegał młode pokolenie, aby nie zachłystywało się wolnością jako stanem, który będzie istniał zawsze. Mówił za św. Janem Pawłem II, że wolność jest dana i zadana, że można ją utracić z dnia na dzień – powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Tablica upamiętniająca prof. Józefa Szaniawskiego została odsłonięta przez rodzinę, przyjaciół oraz ministrów Jana Dziedziczaka i Jana Józefa Kasprzyka. Znajduje się na kamienicy przy ul. Kanonia w okolicy Izby Pamięci generała Kuklińskiego, które wkrótce zostanie przekształcone w Muzeum Zimnej Wojny.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl