fot. PGNiG

Fundacja PGNiG przygotowała świąteczne paczki dla kombatantów

Fundacja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza oraz Stowarzyszenie gen. Nieczuja-Ostrowskiego przygotowały paczki świąteczne dla kombatantów z województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Akcję wspiera 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej.

Przedsięwzięcie organizowane na terenie woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego ma na celu przygotowanie dla kombatantów świątecznych paczek. Dołączane są do nich listy oraz kartki przygotowane przez dzieci. Co więcej, w ramach akcji międzypokoleniowe grupy spotkają się z wybranymi osobami, aby usłyszeć o historii walki o wolną Ojczyznę.

– Doświadczenia kombatantów, którzy ofiarowali swoje życie w walce o niepodległą Polskę, stanowią dla nas wyjątkowe dziedzictwo. Chcemy pielęgnować pamięć o wszystkich, dzięki których odwadze i poświęceniu możemy dziś żyć w wolnej Ojczyźnie. Jestem dumny, że osobiście mogłem wręczyć  paczki i listy dla kombatantów w woj. warmińsko-mazurskim (m.in. w Elblągu) z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych. Jest to wyraz naszej ogromnej wdzięczności za ich życie i służbę Rzeczypospolitej. Cieszę się, że jako Ministerstwo Aktywów Państwowych po raz kolejny mogliśmy włączyć się w akcję organizowaną przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza – mówi Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

fot. PGNiG

Akcja jest ważnym elementem misji społecznej Grupy Kapitałowej PGNiG.

– Przygotowywanie świątecznych paczek dla bohaterów to dla PGNiG już tradycja. Pamięć o bohaterskich czynach poprzednich pokoleń jest naszym obowiązkiem, dlatego zawsze pamiętamy o tych, którzy z poświęceniem walczyli o naszą wolność. W najbliższych dniach upominki trafią do ponad 100 osób. To nasza forma podziękowania za to, że w momencie próby nie zawahali się poświęcić wszystkiego dla dobra Ojczyzny – zaznacza Paweł Majewski, prezes PGNiG.

W przekazaniu pierwszych paczek dla por. Wacława Gębki (żołnierza Armii Krajowej), por. Jerzego Kwietniewskiego, ps. „Siwy” (żołnierza AK), oraz pani Ludwiki Mendelskiej (powstańca warszawskiego) uczestniczyli podsekretarz stanu w MAP, Andrzej Śliwka; prezes Fundacji PGNiG, Karolina Dłuska, a także prezes Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, Anna Szczepańska.

fot. PGNiG

– W Fundacji PGNiG głęboko wierzymy w to, że pamięć o historii i szacunek do bohaterów mają istotny udział w przekazywaniu dobrych wzorców młodym pokoleniom. Od wielu lat angażujemy się w działania pomocowe dla środowisk kombatanckich. W tym roku odwiedzimy bohaterów wojny obronnej 1939 roku, powstańców warszawskich, żołnierzy Armii Krajowej, WiN-u, ZWZ oraz rodziny zesłane na Sybir. Mamy nadzieję, że dzięki inicjatywie naszej Fundacji oraz Stowarzyszenia gen. Nieczuja-Ostrowskiego zbliżające się Święta Wielkanocne będą dla tych osób wolne od trosk. Symbolicznym gestem chcemy podziękować za ich patriotyzm, męstwo oraz poświęcenie – podkreśla Karolina Dłuska, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Anna Szczepańska wyraża zadowolenie z faktu, że „po raz kolejny w akcję angażuje się młode pokolenie, będące w oczach kombatantów spełnieniem marzeń i nadziei z czasów młodości, którą im zabrano”.

fot. PGNiG

– Dzięki współpracy wielu organizacji i instytucji – jak Fundacja PGNiG, Światowy Związek Żołnierzy AK, gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Odra-Niemen oraz 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej – po raz kolejny mogliśmy sprawić uśmiech na twarzach tych, którzy walczyli o wolność naszą i naszej Ojczyzny – mówi Anna Szczepańska, prezes Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.

Docenienie bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę, jest ważne dla Grupy Kapitałowej PGNiG. Od 2016 roku prowadzi ona Program Rachunek Wdzięczności PGNiG, który jest realnym wsparciem w dofinansowaniu opłat za paliwo gazowe m.in. dla powstańców warszawskich. Fundacja już w 2020 r. dostarczała paczki żywnościowe dla powstańców. W ubiegłym roku działania w tym zakresie zostały rozszerzone na inne grupy kombatantów, m.in. w województwie lubelskim, podkarpackim, a także warmińsko-mazurskim i podlaskim.

fot. PGNiG

ppor. Anna Szczepańska, 4. Warmińsko-Mazurskiej BOT

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl