fot. arch. Sióstr Loretanek

Obchody 40. rocznicy pierwszej Mszy św. za Ojczyznę odprawianej przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę

28 lutego minie 40. rocznica pierwszej Mszy św. za Ojczyznę odprawianej przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Z tej okazji w niedzielę, 27 lutego, w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie odbędzie się Najświętsza Ofiara w intencji Polski. Będzie można także nawiedzić kaplicę z przedmiotami związanymi ze śmiercią Męczennika. 

W przeddzień 40. rocznicy pierwszej Mszy św. za Ojczyznę odprawianej przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę w kościele św. Stanisława Kostki o godz. 18.00 odbędą się dziś uroczystości.

W godzinach 11.00-17.00 będzie można nawiedzić kaplicę, w której znajdują się przedmioty związane ze śmiercią męczennika, w tym: jego sutanna, koszula, krzyżyk oraz znaczek z orzełkiem i Matką Boską, który zawsze nosił przy sobie.

O godzinie 11.00, 12.00, 13.00 i 14.00 po Muzeum będą oprowadzali świadkowie życia księdza Jerzego Popiełuszki oraz przewodnicy.

Od kwietnia 1982 r. Msze św. za Ojczyznę odprawiane były regularnie w ostatnie niedziele miesiąca gromadząc rosnącą liczbę wiernych oraz skupiając rozbite w stanie wojennym środowisko „Solidarności”. Liturgie stały się symbolem i manifestacją wolności. Wygłaszane w czasie Eucharystii homilie były kolportowane na terenie całej Polski. Trafiały one m.in. do więzień, gdzie czytali je internowani przywódcy zdelegalizowanej „Solidarności”.

Władze komunistyczne wielokrotnie interweniowały w sprawie liturgii i ks. Jerzego Popiełuszki w archidiecezji warszawskiej, a następnie w sekretariacie Prymasa Polski. Kapłan został poddany inwigilacji, a do jego otoczenia wprowadzano tajnych współpracowników. Grożono mu śmiercią. Prowadzono dezinformację na jego temat wobec prymasa Józefa Glempa. Następnie był aresztowany i wszczęto w jego sprawie śledztwo zakończone aktem oskarżenia.

Mimo rosnących represji ze strony Służby Bezpieczeństwa, ks. Jerzy Popiełuszko nigdy nie odstąpił od sprawowania Mszy św. za Ojczyznę.

19 października 1984 r. kapłan został porwany, a następnie zamordowany przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. Jego pogrzeb stał się demonstracją wiary, wolności i patriotyzmu.

W 2010 r. ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany. Grób Męczennika nawiedziły dotąd blisko 23 mln osób, a na terenie parafii św. Stanisława Kostki stworzono muzeum księdza Jerzego Popiełuszki. W świątyni do dziś w ostatnią niedzielę miesiąca odbywają się Msze św. za Ojczyznę.

PAP/TV Trwam

drukuj