fot. pixabay.com

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą zwrócić się o wsparcie do Agencji Rozwoju Przemysłu

Małe i średnie przedsiębiorstwa, które w związku ze wzrostem cen mają problemy z ukończeniem rozpoczętej inwestycji lub utrzymaniem swojej działalności, mogą zwrócić się o wsparcie do Agencji Rozwoju Przemysłu.

Inflacja w naturalny sposób wpływa na prowadzenie działalności i koszt prowadzonych inwestycji – zauważa Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

– Zwiększa koszt, chociażby poprzez fakt wzrostu cen materiałów budowlanych, usług inwestycyjnych, usług i robót budowlanych – zaznacza Paweł Kolczyński.

Rozwiązaniem dla problemów inwestycyjnych i płynnościowych mogą być dwa instrumenty przygotowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu. To pożyczka inwestycyjna na dokończenie prowadzonej inwestycji i pożyczka obrotowa na bieżące koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa – wskazuje wiceprezes zarządu.

Warunkiem uzyskania pomocy jest prowadzenie działalności gospodarczej od co najmniej 30 miesięcy.

– Jest to wymóg Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego, który zaoferował nam wsparcie gwarancyjne przy tego typu produkcie. Przedsiębiorcy ci muszą prowadzić także pełną księgowość, pełną sprawozdawczość finansową, a także – w miarę możliwości – zagwarantować Agencji Rozwoju Przemysłu obecną bądź perspektywiczną zdolność do obsługi wnioskowanego długu, wnioskowanej pożyczki – wyjaśnia Konrad Trzonkowski, dyrektor zarządzający Agencją Rozwoju Przemysłu S.A.

Przedsiębiorcy mogą pożyczyć nawet 10 mln zł na okres 10 lat. W ciągu ostatnich dwóch lat agencja wprowadziła także rozwiązania w ramach rządowej tarczy antykryzysowej, po to, by wspomóc przedsiębiorców w czasie pandemii COVID-19. To cztery główne instrumenty – wylicza prezes zarządu Wojciech Miedziński.

Pierwszym jest refinansowanie czynnych i aktywnych umów leasingowych w innych towarzystwach i spółkach leasingowych. Drugi to remaszyneria.

–  Która została wyróżniona brandem Turbiny Polskiej Gospodarki jako unikalny instrument dla małych i średnich przedsiębiorców, w których refinansujemy z kolei maszyny, urządzenia, czyli całe kompendium sprzętu technicznego i technologicznego – podkreśla Wojciech Miedziński, prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu Leasing.

Kolejne to maszyneria i pożyczki na spłatę rat leasingowych w innych firmach leasingowych.

– Przez okres do 12 miesięcy płacimy (na podstawie wystawianych faktur przez macierzystą firmę leasingową) raty kapitałowo-odsetkowe, a po zakończeniu okresu pożyczkowego, który de facto jest karencją dla klienta, za 12 miesięcy wznawiana jest spłata rat leasingowych i do firmy macierzystej (leasingowej), i do nas. Ale żeby obciążenia dla klienta się nie kumulowały, to wspólnie z firmą leasingową w ramach porozumienia wydłużamy okres trwania umowy leasingowej, czyli obciążenia rozkładamy na proporcjonalny czas – mówi Wojciech Miedziński.

Pożyczka na spłatę rat w innych firmach leasingowych jest dedykowana także tym przedsiębiorcom, którzy nie prowadzą pełnej księgowości lub którzy zaciągali pierwotne zobowiązania w walutach innych niż złotówki – wyjaśnia prezes.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl