Euro 2020. Anglia przełamała klątwę w hicie. Sterling bohaterem

Gol Raheema Sterlinga w 57. minucie przesądził o wygranej Anglików z Chorwatami (1:0) na Wembley. Tym samym „Synowie Albionu” przełamali pewną klątwę.

Drużyna Garetha Southgate’a mogła się podobać od pierwszego gwizdka sędziego. Anglicy próbowali zaskoczyć rywala szybkim rozgrywaniem piłki i po jednej z takich akcji byli bliscy wyjścia na prowadzenie. Nieco precyzji zabrakło jednak Philowi Fodenowi, który w 6. minucie uderzył ze skraju pola karnego w słupek.

Chwilę później w światło bramki trafił już Kalvin Phillips, ale pewną interwencją popisał się z kolei Dominik Livaković. Im dłużej trwał mecz, tym zapędy ofensywne „Synów Albionu” nie miały już odpowiedniej siły rażenia. Chorwaci uspokoili boiskowe wydarzenia, a w 27. minucie wykreowali sobie pierwszą poważną sytuację, kiedy to jednak fatalnie przestrzelił Ivan Perisić.

Po zmianie stron nasi grupowi rywalce w eliminacjach do mundialu w Katarze zaczęli powoli odzyskiwać inicjatywę. W efekcie w końcu dopięli swego. Była 57. minuty, gdy Kalvin Phillips urwał się z futbolówką, podbiegł z nią kilkanaście metrów i świetnym podaniem uruchomił wbiegającego w „szesnastkę” Raheema Sterlinga. Zawodnik Manchesteru City nie mógł zmarnować nadarzającej się okazji, pokonując z dziesięciu metrów Dominika Livakovicia w sytuacji sam na sam.

W dalszej fazie spotkania to Anglicy byli bliżej zadania drugiego ciosu, niż Chorwaci doprowadzenia do remisu. Wynik jednak nie uległ już zmianie. Podopieczni Garetha Southgate’a ostatecznie wygrali z zespołem Zlatko Dalicia skromnie (1:0), choć w pełni zasłużenie. Tym samym „Synowie Albionu” po raz pierwszy w historii otworzyli swoje zmagania w mistrzostwach Europy zwycięstwem.