fot. twitter.com/InstPileckiego

Instytut Pileckiego uhonorował rodzinę Sowów zamordowaną za pomoc Żydom

Instytut Pileckiego uhonorował rodzinę Sowów zamordowaną za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej.  W Wierzchowisku k. Częstochowy w ramach projektu ,,Zawołani po imieniu” odsłonięto kamień z pamiątkową tablicą.

W kościele pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza sprawowana była Msza św., a po niej odbyły się uroczystości upamiętniające rodzinę Sowów. Rodzina ta pomogła uciec grupie Żydów z częstochowskiego getta i ukrywała ją na terenie swojego gospodarstwa.

Rzecznik Instytutu Pileckiego Grzegorz Mazurowski zwrócił uwagę, że w ukrywaniu Żydów zaangażowana była cała rodzina Sowów.

– Sowowie przechowywali Żydów przez około rok. Niestety, w 1943 roku na początku września Niemcy dowiedzieli się o tym, zrobili obławę, odkryli ten schowek, doprowadzili Żydów, rozstrzelali na miejscu zarówno Żydów jak i rodziców Sowów, czyli pana Józefa i panią Franciszkę. Osieroconych zostało pięcioro dzieci, a wiemy też, że pani Franciszka była w ciąży. Dramat rodziny nie skończył się tym rozstrzelaniem, ponieważ mimo że osieroconymi dziećmi zajął się stryj, to w czasie wojny niemiecka rodzina zabrała jedną z córek – Janinę. Wywiozła ją do Niemiec i wychowywała ją jak swoją córkę. Reszta rodziny dowiedziała się o jej pobycie w Niemczech dopiero w 1963 roku. Znaleźli ją w Hanowerze, ale była kompletnie zniemczona. Miała zmienione imię i nazwisko. Niestety nie nawiązała potem kontaktu z rodziną – podkreślił rzecznik.

Uroczyste odsłonięcie kamienia z tablicą upamiętniającą Franciszkę i Józefa Sowów nastąpiło w miejscu rozstrzelania tej bohaterskiej rodziny. Jest to już jedenasty kamień odsłonięty w ramach instytutowego projektu ,,Zawołaniu po imieniu”, rozpoczętego w marcu ubiegłego roku.

***

Projekt „Zawołani po imieniu” został nominowany do nagrody „Wydarzenie Historyczne Roku 2019”, w kategorii „Wydarzenie”. Nominacje ogłoszono w poniedziałek, 1 czerwca. Do końca miesiąca trwa internetowe głosowanie, które wyłoni zwycięzców w trzech kategoriach. Swój głos można oddać [tutaj]. Zwycięzcy zostaną wyłonieni we wrześniu.

Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku” organizowany jest przez Muzeum Historii Polski już po raz 13. Obecna edycja przygotowana została we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie.

Nazwa projektu „Zawołani po imieniu” nawiązuje do wiersza Zbigniewa Herberta „Pan Cogito o potrzebie ścisłości”, wzywającego do precyzyjnego policzenia ofiar „walki z władzą nieludzką”. Instytut Pileckiego rozpoczął projekt 24 marca 2019 roku w Sadownem. W Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką kamień z pamiątkową tablicą został odsłonięty przez premiera Mateusza Morawieckiego przed domem Leona, Marianny i Stefana Lubkiewiczów – rodziny piekarzy zastrzelonej przez Niemców 13 stycznia 1943 roku. Projekt poświęcony jest tym, którzy oddali życie za pomoc żydowskim bliźnim w czasach nieludzkiego terroru narzuconego przez niemieckiego okupanta.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl