By Instytut Pileckiego - https://instytutpileckiego.pl/pl/instytut/aktualnosci/rodziny-polakow-zamordowanych-za-pomoc-zydom-chca-upamietnie, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90876154

IV Zjazd Rodzin „Zawołanych po imieniu”

Z inicjatywy Instytutu Pileckiego w Rzeszowie odbędzie się dzisiaj IV Zjazd Rodzin „Zawołanych po imieniu”, czyli Polaków, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom.

Na spotkaniu obecne będą mieszkające w USA dwie kuzynki rodziny Goldmanów, ukrywanej przez Wiktorię i Józefa Ulmów i wraz z nimi zamordowanej, a także żyjący w Polsce krewni rodziny Ulmów. Ponadto zaproszonych zostało dwustu przedstawicieli rodzin „Zawołanych po imieniu”.

Rzecznik Instytutu Pileckiego, Barbara Konarska, wskazała, że celem zjazdu jest budowanie wspólnoty.

– Ma budować wspólnotę ludzi, których łączy ta sama historia, ludzi, którzy bardzo długo nosili tę historię w sobie i wcale o niej nie opowiadali, ponieważ były tak przerażające. Dopiero później dowiadywali się, że ich dziadkowie, rodzice, mają taką przeszłość. Ten zjazd służy też temu, aby wspólnota miała odwagę przekazywać informacje i prawdziwą historię kolejnym pokoleniom. Ludzie w traumie, ludzie, którzy mają trudną przeszłość, potrzebują też grupy wsparcia. Ci ludzie potrzebują siebie nawzajem. Zjazdy Rodzin pokazują nam, jak wiele było tych Polaków i jaka to jest skala. Im też pokazuje, jak ważną cegiełkę w budowanie polskiej ofiarności wnieśli ich krewni – wskazała Barbara Konarska.

Z kolei w niedzielę w Sadzie Pamięci Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej zostanie odsłonięta tablica poświęcona Polakom zamordowanym przez Niemców za pomoc Żydom. Odbędzie się także Apel Pamięci z udziałem asysty Wojska Polskiego.

Z kolei 10 września w Markowej odbędzie się beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl