PŚ w Engelbergu. Hayboeck sprostał roli faworyta, przeciętna postawa Polaków

Michael Hayboeck wygrał sobotni indywidualny konkurs Pucharu Świata w Engelbergu. Austriak potwierdził tym samym bardzo dobrą dyspozycję z treningów i wyprzedził Domena Prevca oraz Andreasa Koflera. Z przeciętnej strony zaprezentowali się Polacy. Najlepszy z nich Kamil Stoch zajął dziewiąte miejsce.

Kibice znad Wisły przyzwyczaili się do dobrych wyników swoich ulubieńców w obecnym sezonie. Tym razem było jednak nieco inaczej. Choć apetyty na kolejne podium w wykonaniu reprezentantów Polski były spore, skończyło się „zaledwie” na dziewiątej pozycji Kamila Stocha i zaprzepaszczonej szansy Dawida Kubackiego na życiowy wynik.

Zawodnik z Nowego Targu zajmował bowiem na półmetku zmagań wysoką, czwartą pozycję, lądując na 135.5 m. Niestety, w finałowej rundzie uzyskał zaledwie 119 m, w efekcie czego spadł na dwudziestą drugą lokatę. Duże nadzieje wiązaliśmy również z występami Kamila Stocha oraz Macieja Kota. Dwukrotny mistrz olimpijski nie do końca potwierdził wysoką dyspozycję z treningów i po skokach na odległość 134 m oraz 127.5 m ostatecznie uplasował się na dziewiątym miejscu. Nieznacznie słabiej zaprezentował się triumfator tegorocznej Letniej Grand Prix, który po przeciętnej pierwszej próbie (125.5 m), w drugiej awansował z dwudziestej czwartej na dwunastą pozycję (132 m).

Oprócz wyżej wspomnianej trójki, punkty zdobyło jeszcze dwóch biało-czerwonych. Szesnasty był Stefan Hula (131 m i 125.5 m), zaś dwudziesty – Piotr Żyła (130.5 m i 129 m). Po za finałową „trzydziestką” znaleźli się natomiast Aleksander Zniszczoł oraz Klemens Murańka. O wielkim pechu może mówić zwłaszcza ten pierwszy. 22-latkowi z Cieszyna do tego aby znaleźć się w drugiej serii zabrakło zaledwie 0.2 punktu.

Dzisiejsze zawody wygrał Michael Hayboeck. Austriak przewodził stawce już na półmetku rywalizacji (138 m), a w rundzie finałowej dopełnił tylko formalności, lądując na 134 m. Drugiego Domena Prevca (132 m i 137.5 m) wyprzedził o ponad trzy pkt. Podium uzupełnił Andreas Kofler, który w swojej drugiej próbie oddał najdłuższy skok dnia (139.5 m).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na pozycji lidera umocnił się młodszy z braci Prevców. Drugi Daniel Andre Tande traci do reprezentanta Słowenii osiemdziesiąt dwa oczka. Na czwartą lokatę spadł Maciej Kot, z kolei szóstą pozycję zachował Kamil Stoch. Jutro odbędzie się drugi indywidualny konkurs w Engelbergu. Jego początek zaplanowano na 14:00. Półtorej godziny wcześniej powinny rozpocząć się kwalifikacje.