PŚ w Pjongczang. Maciej Kot zwycięża drugi raz w sezonie!

Maciej Kot wygrał dzisiejsze zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w koreańskim Pjongczangu. Polak, który po pierwszej serii był czwarty, w finałowej rundzie uzyskał aż 110,5 metra. W czołowej dziesiątce zawodów uplasowali się również szósty Kamil Stoch i ósmy Dawid Kubacki.

W Pjongczangu sprawdziły się niekorzystne prognozy pogody. Siła wiatru przekraczała 6 m/s. Jury zmuszone było przenieść konkurs z dużej na normalną skocznię HS 109.

Na półmetku czwartkowej rywalizacji prowadził Słoweniec Peter Prevc. Podopieczny Gorana Janusa wylądował na 109 m i z przewagą 2,6 pkt. wyprzedzał autora najdłuższego skoku w tej części konkursu (111,5 m) Daniela Andre Tande. Trzecią notę uzyskał Stefan Kraft, który z obniżonej o jeden stopień belki lądował na 106 metrze. Do Norwega tracił 0,2 pkt.

Na czwartym miejscu plasował się Maciej Kot (108,5 m). Polak miał realne szanse na awans. Jego strata do Austriaka wynosiła zaledwie 0,3 pkt., zaś do Prevca 3,1 pkt. Wysokie lokaty zajmowali Piotr Żyła (106,5 m) i Dawid Kubacki (101,5m), którzy klasyfikowani byli odpowiednio na dziesiątej i jedenastej pozycji. Po pierwszej serii dopiero 18. był Kamil Stoch. Opóźnione wyjście z progu przełożyło się na odległość 100 m. Sporo punktów lider Pucharu Świata stracił na skutek złego lądowania.

Do rudny finałowej nie zdołał awansować Jan Ziobro (92 m), który ukończył zawody na 36. pozycji. Po raz kolejny ta sztuka nie udała się również Stefanowi Huli. Zawodnik ze Szczyrku po pierwszej próbie (88 m) otrzymał szansę na rehabilitację na skutek nagromadzonego w torach najazdowych lodu. Tym razem było już lepiej. Polak nie ustał jednak skoku o długości 95 m i sklasyfikowany został na 46. lokacie.

Runda finałowa przyniosła całkowity zwrot wydarzeń. Triumfatorem drugiego indywidualnego konkursu został Maciej Kot. Polak osiągnął 110,5 m i pewnie objął prowadzenie. Słabsze próby oddawali kolejno Stefan Kraft, Daniel Andre Tande i Peter Prevc. Na drugą pozycję awansował Austriak  (107 m). Miejsca na podium nie utrzymali Norweg i Słoweniec, których wyprzedził Andreas Wellinger. Niemiec – mimo 16. pozycji na półmetku rywalizacji – w drugiej odsłonie piął się w górę klasyfikacji, co było efektem dalekiego skoku na 112 metr.

Na szóstej pozycji uplasował się ostatecznie Kamil Stoch. Tym razem zakopiańczyk złapał noszenie w locie i osiągnął 107,5 m. Dzięki nieudanym próbom pozostałych rywali do czołowej „dziesiątki” zdołał awansować Dawid Kubacki. Polak ze świetnym rezultatem 105,5 m uplasował się na ósmej lokacie. Spadek na 18. miejsce zanotował Piotr Żyła. Aktualny mistrz Polski nie wykorzystał sprzyjających warunków. 96,5 m było 23. wynikiem drugiej serii konkursowej.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata lider Kamil Stoch drugiego Stefana Krafta wyprzedza już tylko o 60 punktów. Na trzecim miejscu pozostał Norweg Daniel Andre Tande. Na piątą lokatę – kosztem Andreasa Wellingera – powrócił Maciej Kot. Do czołowej „dziesiątki” awansował Peter Prevc, który wyprzedza 11. Piotr Żyłę o 30 oczek.

Kolejne zmagania odbędą się w fińskim Lahti, gdzie na 25 lutego zaplanowano pierwszy indywidualny konkurs mistrzostw świata.