Przed Euro 2016. Bez optymizmu przed Niceą, Polska remisuje z Litwą

Na sześć dni przed rozpoczęciem Euro 2016 piłkarska reprezentacja Polski zremisowała z Litwą 0:0. Po absencji spowodowanej kontuzją do wyjściowej jedenastki powrócił Grzegorz Krychowiak. Selekcjoner Adam Nawałka dał dziś szanse zmiennikom. Na murawie pojawili się m.in. Filip Starzyński, Jakub Wawrzyniak, Bartosz Kapustka czy Bartosz Salamon.

Biało-czerwoni w ostatnim sprawdzianie przed wyjazdem do Francji zmierzyli się w Krakowie z reprezentacją Litwy. Olbrzymią niespodzianką w wyjściowym składzie była obecność na prawej obronie… Bartosza Kapustki. Poza tym, Adam Nawałka w porównaniu do meczu z Holandią zdecydował się na grę z jednym wysuniętym napastnikiem i trzema ofensywnie usposobionymi pomocnikami. Za plecami Arkadiusza Milika odpowiedzialnym za rozdzielanie piłek był Filip Starzyński.

Kamil Grosicki i Fedor CernychW pierwszej połowie gra naszej reprezentacji nie układała się najlepiej. Już na samym początku spotkania groźną akcję przeprowadzili Litwini, gdy Arvydas Novikovas z bliskiej odległości trafił w dobrze ustawionego Łukasza Fabiańskiego. Polacy nie potrafili w żaden sposób odpowiedzieć na dobrą postawę rywali, a pojedyncze akcje w wykonaniu Jakuba Błaszczykowskiego i Kamila Grosickiego nie przynosiły większego zagrożenia pod bramką Emilijusa Zubasa.

Często w ofensywne akcje biało-czerwonych włączali się boczni obrońcy – Jakub Wawrzyniak oraz Bartosz Kapustka. Po jednej z nich i uderzeniu Filipa Starzyńskiego, ofiarną interwencją wślizgiem popisał się Edinas Girdvainis. Tuż przed przerwą prowadzenie Polakom mógł dać Kamil Grosicki, który nie wykorzystał błędu przeciwnika i minimalnie chybił przy próbie lobowania litewskiego golkipera.

Po zmianie stron podopieczni Adama Nawałki częściej zapuszczali się pod pole karne gości. W 58. minucie znakomicie dośrodkował Grosicki, piłka dotarła do Tomasza Jodłowca, lecz ten uderzył zbyt lekko, aby mógł zaskoczyć pewnie interweniującego Zubasa. Chwilę później bramkarz Podbeskidzia powinien był wyciągać futbolówkę z siatki. Potężne uderzenie Jakuba Błaszczykowskiego  sprzed „szesnastki” trafiło bowiem w słupek.

W końcówce biało-czerwoni zamknęli Litwinów we własnej połowie. Strzały Arkadiusza Milika z rzutu wolnego czy Sławomira Peszki nie zmieniły jednak wyniku meczu, z którego zdecydowanie bardziej powinni być zadowoleni podopieczni Edgarasa Jankauskasa.

Bartosz Kapustka, Kamil Glik, Grzegorz Krychowiak, Vykintas Slivka, Arvydas Novikovas, Lukas SpalvisGrzegorz Krychowiak i Artur Jêdrzejczyk

Na sześć dni przed pierwszym spotkaniem na Euro, forma polskiej reprezentacji nie napawa optymizmem. Porażka po bezbarwnej grze z Holandią oraz bezbramkowy remis ze 127. drużyną w rankingu FIFA sprawiają, że z dużą dozą niepewności polscy kibice będą wyczekiwać niedzielnej konfrontacji biało-czerwonych z Irlandią Północną, która z kolei nie przegrała żadnego z dwunastu ostatnich meczów.