Polacy za granicą. Setny gol „Lewego” w Bayernie; dobry występ Linetty’ego

Robert Lewandowski zdobył swojego setnego gola w barwach Bayernu Monachium, Kamil Glik wygrał „polskie” starcie w Ligue 1, w Premier League lepszy od Łukasza Fabiańskiego okazał się Kamil Grosicki, a w Serie A bardzo dobry występ w barwach Sampdorii zanotował Karol Linetty – zapraszamy na podsumowanie występów Polaków w ligach zagranicznych.

Robert Lewandowski zanotował dzisiaj trafienia numer 99 i 100 w barwach Bayernu Monachium, licząc wszystkie rozgrywki. „Lewy” przyczynił się do pewnego zwycięstwa (3:0) Bawarczyków nad Eintrachtem Frankfurt. Polak napoczął rywali w 38. minucie, kiedy to po podaniu Thomasa Muellera z zaledwie dwóch metrów wbił piłkę do siatki. Dziesięć minut po przerwie kapitan naszej reprezentacji opanował futbolówkę na dziesiątym metrze przed bramką rywali i uderzeniem po ziemi ustalił wynik spotkania. Lewandowski zmniejszył dystans do liderującego w klasyfikacji strzelców tego sezonu Bundesligi Pierre-Emericka Aubameyanga. Snajper Bayernu, którego licznik wskazuje 21 goli, traci do Gabończyka jedno trafienie.

Na boisku nie pojawił się dzisiaj Łukasz Piszczek. Prawy obrońca Borussii Dortmund cały – przegrany 1:2 Herthą BSC – mecz przesiedział na ławce rezerwowych.

W starciu o bardzo ważne punkty w kontekście utrzymania w Premier League zmierzyli się Kamil Grosicki i Łukasz Fabiański. Murawę w lepszym nastroju opuszczał ten pierwszy. Hull pokonało Swansea City 2:1. Obaj Polacy rozegrali po 90 minut. „Fabian” nie miał zbyt dużo do powiedzenia przy obu straconych golach. Omar Baye Niasse najpierw pokonał Polaka w sytuacji sam na sam, a po kilku minutach huknął nie do obrony z niewielkiej odległości. Golkiper Łabędzi przez całe spotkanie zatrzymał cztery strzały Tygrysów.

Przyzwoicie spisał się także „Grosik”, który zaliczył dwa kluczowe podania i oddał cztery strzały na bramkę strzeżoną przez Łukasza Fabiańskiego. Nasz reprezentant wygrał trzy na pięć podjętych prób dryblingu. Skrzydłowy Hull zanotował jednak przeciętną celność podań (67% dokładnych zagrań).

Nieco mniej czasu na murawie spędził reprezentujący barwy Queens Park Rangers Paweł Wszołek. 24-latek został zmieniony w 79. minucie. Do tego czasu często był pod grą – zaliczył 49 kontaktów z piłką i 78% skuteczności podań (32 zagrania). Wszołek popracował też w defensywie, trzykrotnie odbierając futbolówkę rywalom. QPR bezbramkowo zremisowało na wyjeździe z Leeds United.

Do „polskiego” pojedynku doszło również w Ligue 1. AS Monaco Kamila Glika okazało się nieznacznie lepsze od Girondins Bordeaux (2:1), którego barw broni Igor Lewczuk. Zarówno Glik, jak i Lewczuk rozegrali cały mecz. Defensor drużyny z Księstwa został oceniony na 6.3 (w skali 1-10, wg whoscored.com). Były obrońca Torino oddał jeden celny strzał, grał na wysokim procencie dokładnych podań (83% celnych zagrań), ale wygrał tylko dwa z pięciu powietrznych pojedynków w defensywie.

Na wyższą ocenę zapracował Lewczuk (6.9). Były piłkarz Legii był nieco mniej dokładniejszy przy rozgrywaniu piłki (61%). Wygrał jednak trzy na cztery pojedynki powietrzne, aż 8 razy wyjaśniał sytuację pod własną bramką i zanotował 6 udanych wślizgów.

Poza kadrą Nantes wylądował Mariusz Stępiński. Pod jego nieobecność ekipa Kanarków pokonała Montpellier 3:2, a dwie bramki zdobył znany z występów w Górniku Zabrze Prejuce Nakoulma.

Cały mecz w Serie A rozegrał Karol Linetty. Reprezentant Polski otrzymał jedną z najwyższych ocen w swoim zespole (7.5). W ciągu dziewięćdziesięciu minut spędzonych na murawie aż sześciokrotnie bezbłędnie przerywał akcje rywali wślizgiem i grał na bardzo wysokiej skuteczności podań (95% – 35/37). Spotkanie z wysokości ławki rezerwowych oglądał Bartosz Bereszyński.

* * *

Premier League – 28. kolejka:

Kamil Grosicki (Hull City) – 90 minut w domowym starciu ze Swansea City (2:1)
Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut w wyjazdowym meczu z Hull City (1:2)

Championship – 37. kolejka:

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers) – 79 minut w wyjazdowej konfrontacji z Leeds United (0:0)

Ligue 1 – 29. kolejka:

Kamil Glik (AS Monaco) – 90 minut w wygranym 2:1 na własnym terenie meczu z Girondins Bordeaux
Igor Lewczuk (Girondins Bordeaux) – 90 minut w przegranym na wyjeździe pojedynku z AS Monaco (1:2)
Mariusz Stępiński (FC Nantes) – poza kadrą meczową na mecz z Montpellier (2:3)

Bundesliga – 24. kolejka:

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 75 minut i dwie bramki w domowym spotkaniu z Eintrachtem Frankfurt (3:0)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – cały mecz z Herthą BSC na ławce rezerwowych (1:2)