Ekstraklasa. Mistrz Polski opuszcza strefę spadkową

Lech Poznań pokonał na wyjeździe Pogoń Szczecin 2:0 w meczu 16. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Kolejorz odniósł tym samym trzecie zwycięstwo w czterech ostatnich starciach w lidze. Dzięki dzisiejszemu triumfowi mistrzowie Polski awansowali na 14. miejsce w tabeli, spychając do strefy spadkowej Śląsk Wrocław.

Zespół Lecha pod wodzą Jana Urbana zdecydowanie poprawił skuteczność w zdobywaniu punktów. Z nowym szkoleniowcem na ławce gracze z Wielkopolski do tej pory nie przegrali w lidze. Od czasu objęcia funkcji trenera przez Urbana Kolejorz zdobył osiem punktów i wygrywając w Szczecinie mógł opuścić strefę spadkową. Pogoń w ostatnim czasie przeżywa mały kryzys. Portowcy w czterech ostatnich kolejkach zdobyli raptem dwa oczka. Na korzyść podopiecznych Czesława Michniewicza przemawiał natomiast fakt, że w tym sezonie w Szczecinie do tej pory nie przegrali.

Mateusz Matras Kasper Hamalainen Jakub CzerwiñskiJuż pierwsza groźna sytuacja stworzona przez gości z Poznania zakończyła się bramką. W 11. minucie Karol Linetty wypuścił lewą stroną Tamasa Kadara, Węgier zagrał w pole karne do wbiegającego Marcina Kamińskiego, a ten podał do Szymona Pawłowskiego. Strzał skrzydłowego Lecha został zablokowany, jednak skuteczną i szczęśliwą dobitką popisał się Kasper Hamalainen. Kilkadziesiąt sekund później z kilku metrów po zagraniu Patryka Małeckiego uderzył Rafał Murawski, ale fatalnie przestrzelił. Kolejną szansę na gola Pogoń miała w 39. minucie. Wówczas Takafumi Akahoshi przyjął piłkę w polu karnym gości, wykonał kilka zwodów i z ostrego kąta mocno przymierzył, ale piłkę złapał dobrze ustawiony Jasmin Burić. Mistrzowie Polski zdołali zachować jednobramkowe prowadzenie do przerwy.

Patryk Ma³ecki Marcin Kamiñski Paulus ArajuuriNa początku drugiej połowy świetną okazję do zmiany wyniku miał Patryk Małecki. W 54. minucie stratę w środku pola zaliczył Łukasz Trałka, futbolówka trafiła pod nogi skrzydłowego Portowców, ten wbiegł w pole karne i oddał strzał, który obronił Burić, zaś dobitka poszybowała tuż obok słupka bramki zespołu z Poznania. Lech cierpliwie czekał na swoją szansę na dobicie rywala i doczekał się na nią w 64. minucie. Z rzutu wolnego w pole karne gospodarzy precyzyjnie zagrał Gergo Lovrencsics, zaś centrę skutecznie zamknął Łukasz Trałka. Bramka na 2:0 dała podopiecznym Jana Urbana dużo większy komfort w grze, zaś zawodnikom ze Szczecina zupełnie podcięła skrzydła. Mistrzowie Polski utrzymali korzystny wynik do końca i mogli się cieszyć z trzeciej wygranej w czterech ostatnich kolejkach.

Triumf w Szczecinie sprawił, iż Lech opuścił strefę spadkową. Kolejorz zajmuje obecnie 14. pozycję w tabeli z dorobkiem szesnastu punktów. Pogoń natomiast z dwudziestoma trzema oczkami na koncie spadła na 6. miejsce.