Euroliga. Smutne pożegnanie Turowa, czas na Puchar Europy

Koszykarze PGE Turowa Zgorzelec porażką pożegnali się z rozgrywkami Euroligi. Lepsze od mistrzów Polski okazało się włoskie Armani Mediolan, które do triumfu poprowadził Linas Kleiza.

Zgorzelczanie stanęli dziś przed szansą na poprawienie fatalnego euroligowego dorobku. Dotychczas podopieczni Miodraga Rajkovicia wygrali zaledwie jedno spotkanie. Ewentualne zwycięstwo mogło wpłynąć jedynie na to, z jakimi przeciwnikami przyjdzie się mierzyć polskiej ekipie w rozgrywkach Pucharu Europy.

David Moss Mardy CollinsJasnym punktem w barwach gospodarzy był od początku Damian Kulig. Po przeciwnej stronie parkietu dobrze spisywali się Angelo Gigli, Joe Ragland i Alessandro Gentile, przez co po pierwszej kwarcie faworyzowani Włosi wygrywali 22:17. W kolejnej odsłonie obudzili się Nemanja Jaramaz i Vlad-Sorin Moldoveanu, co zaowocowało wyjściem na pięciopunktowe prowadzenie. Drugi bieg wrzucili jednak Daniel Hackett i David Moss, którzy celnymi trójkami podłamali Turów. Po chwili przypomniał o sobie Linas Kleiza, dzięki czemu do szatni Armani schodziło z ośmioma oczkami zaliczki.

Angelo Gigli Tony TaylorZgorzelczanie odzyskali werwę w trzeciej kwarcie. Na ich nieszczęście rewelacyjne 10 minut zanotował Kleiza, który skutecznymi rzutami z dystansu pozwolił swojej drużynie na wyrównaną walkę. Mistrzowie Polski zdołali ponownie wyjść na prowadzenie, jednak nie potrafili zatrzymać genialnego Litwina. Podopieczni Miodraga Rajkovicia wciąż dotrzymywali kroku rywalom, mimo to nie zdołali przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Ostatecznie z kolejnego sukcesu i awansu do TOP16 cieszyć się mogli goście, zwyciężając na zakończenie fazy grupowej 101:96.

Turów ma jeszcze szansę na poprawę słabego tegorocznego bilansu w rozgrywkach międzynarodowych. Po szóstej lokacie w grupie na koszykarzy ze Zgorzelca czeka rywalizacja w Pucharze Europy. Ich przeciwnikami będą drużyny: Lietuvos Rytas Wilno, Baloncesto Sewilla i Telenet Ostenda. Barwy tego ostatniego reprezentuje na co dzień Mateusz Ponitka.

***

PGE Turów Zgorzelec – EA7 Emporio Armani Mediolan 96:101 (17:22, 22:25, 27:25, 30:29)

Turów: Kulig 23, Collins 14, Wright 13, Jaramaz 12, Dylewicz 12, Moldoveanu 11, Taylor 6, Chyliński 3, Nikolić 2, Zigeranović 0.

Armani: Kleiza 29, Brooks 14, Gentile 11, Moss 9, Melli 8, Raglad 8, James 6, Hackett 6, Gigli 5, Cerella 5.