El. Euro 2020. Początek jak marzenie – Piątek daje Polakom wygraną w Wiedniu!

Wymarzony początek Polaków! Podopieczni Jerzego Brzęczka pokonali w Wiedniu reprezentację Austrii 1:0 w pierwszym meczu eliminacji do mistrzostw Europy 2020. Komplet punktów zapewnił nam Krzysztof Piątek w 69. minucie spotkania.

Zgodnie z medialnymi przewidywaniami, w ataku od pierwszego gwizdka sędziego – obok Roberta Lewandowskiego – zagrał Arkadiusz Milik. Na pozostałych pozycjach – również bez niespodzianek. Pod nieobecność Macieja Rybusa lewą stronę obrony zajął Bartosz Bereszyński, a w środkowej strefie boiska Grzegorzowi Krychowiakowi partnerował Mateusz Klich.

Początek spotkania należał do Austriaków, którzy dłużej utrzymywali się przy piłce i dość często gościli w obrębie pola karnego naszego zespołu. Groźnie zrobiło się już w 8. minucie, kiedy to mocne uderzenie Marcela Sabitzera z czternastu metrów z trudem obronił Wojciech Szczęsny. Chwilę później gospodarzom znów zabrakło trochę szczęścia, ale też i zimnej krwi. Tym razem po jednej z akcji Davida Alaby.

Biało-czerwoni długo nie mogli „wejść” w mecz. Podopieczni Jerzego Brzęczka mieli spore problemy z wymienieniem kilku podań, a co za tym idzie – z przeniesieniem ciężaru gry na połowę przeciwnika. Brakowało także kogoś, kto potrafiłby pociągnąć Polaków do bardziej zdecydowanych ataków. Na kogoś takiego po pewnym czasie zaczął wyrastać Kamil Grosicki, który w 27. minucie mógł nawet wpisać się na listę strzelców, ale jego świetną próbę z dystansu znakomitą interwencją na rzut rożny sparował Heinz Lindner.

To była na dobrą sprawę jedyna godna uwagi akcja naszej drużyny w pierwszej części spotkania. Im było bliżej przerwy, tym mniej działo się na boisku. W efekcie obie ekipy udały się do szatni przy bezbramkowym remisie. Na drugą połowę – w miejsce praktycznie niewidocznego Arkadiusza Milika – selekcjoner biało-czerwonych zdecydował się postawić na Przemysława Frankowskiego. Niespełna kwadrans później kontuzjowanego Piotra Zielińskiego zastąpił natomiast Krzysztof Piątek.

I to własnie pojawienie się na murawie tej dwójki sprawiło, że Polacy zaczęli coraz częściej i śmielej zagrać bramce Austriaków. W 69. minucie w sektorze kibiców znad Wisły wybuchła prawdziwa euforia. Po rzucie rożnym egzekwowanym przez Kamila Grosickiego futbolówka została wybita pod nogi Tomasza Kędziory. Zawodnik Dynama Kijów przymierzył z dziesięciu metrów, Heinz Lindner odbił piłkę nad siebie, a czyhający na dobitkę Krzysztof Piątek głową dopełnił formalności, zapewniając nam prowadzenie.

W dalszej fazie meczu zespół Jerzego Brzęczka próbował pójść za ciosem. W 75. minucie powinno być 2:0, ale po kapitalnym podaniu Roberta Lewandowskiego do Krzysztofa Piątka, napastnik Milanu w sytuacji sam na sam uderzył obok słupka. Niewykorzystana okazja mogła się zemścić na naszej drużynie w końcowych fragmentach widowiska. Sporo szczęścia biało-czerwoni mieli w 89. minucie, gdy Marc Janko – po centrze Maximiliana Woebera – fatalnie przestrzelił głową z najbliższej odległości. Wojciech Szczęsny nie miałby nic do powiedzenia.

Ostatecznie Polacy wygrali 1:0 i zaczęli eliminacje do mistrzostw Europy 2020 w wymarzony sposób – od kompletu punktów w starciu z najgroźniejszym grupowym rywalem. W najbliższą niedzielę (24 marca) piłkarze Jerzego Brzęczka zmierzą się na Stadionie Narodowym z Łotwą (godzina 2045), która przegrała w 1. kolejce na wyjeździe z Macedonią Północną 1:3.