„Z Ojczyzny Jezusa „


Pobierz Pobierz

Pokój i Dobro!

Uroczystość Chrztu Pana Jezusa w Jordanie kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. W tajemnicy narodzin Pana Jezusa w betlejemskiej grocie bierze początek misterium Chrystusa, objawiającego się jako „światłość świata” (J 8,12). W chwili ofiarowania w świątyni jerozolimskiej, które liturgia kościoła celebruje 2 lutego, Symeon powitał wnoszone przez Maryję i Józefa dziecię Jezus, jako „światło na oświecenie pogan” (Łk 2,32).

Chrystusowe światło, pozwalające poznać świat i samego siebie, staje się dominującym elementem w latach publicznej działalności Jezusa, kiedy głosił On Ewangelię Królestwa. Początek tej działalności ewangeliści wskazują w przyjęciu chrztu z rąk Jana Chrzciciela w wodach Jordanu. Jezus otrzymując chrzest Janowy ukazuje ciągłość Starego i Nowego Testamentu. Wychodząc z Jordanu, Jezus zostaje namaszczony mocą Ducha Świętego, który posłany przez Ojca będzie współdziałał w realizacji Bożego planu zbawienia. Odkupienie człowieka jest wielką tajemnicą uniżenia Boga. We wcieleniu Odwieczne Słowo Boga Ojca identyfikuje się ze stworzeniem. Nad Jordanem Syn Boży pokornie staje przed człowiekiem. Choć sam bez grzechu, staje wśród grzeszników, aby wziąć na siebie winy całego rodzaju ludzkiego. Nad Jordanem ukazuje się Duch pod postacią gołębicy, a głos Ojca zaświadcza: „Ty jesteś moim Synem umiłowanym, Ciebie upodobałem sobie” (Mk 1,11). Symbolika oczyszczającej wody i namaszczenie mocą z nieba jest syntezą Chrystusowej misji wyprowadzenia wszystkich ludzi z mroków i cienia śmierci do Ziemi Obiecanej, czyli do Królestwa Światła.

Opisany w Ewangelii Chrzest Pana Jezusa jest tradycyjnie lokalizowany w sanktuarium nad Jordanem w pobliżu Jerycha. Nieprzerwana od czasów bizantyńskich tradycja uczciła miejsce chrztu kościołami i klasztorami po wschodniej i po zachodniej stronie rzeki Jordan. Miejsce znane jako Kaser el-Yahud, czyli „zamek żydowski” przez 44 lata było niedostępne dla wiernych. Po wojnie arabsko-izraelskiej w 1967 roku strefa graniczna została zaminowana i zamknięta. 16 lipca minionego roku po wielu latach przygotowań i kosztownych prac finansowanych przez Ministerstwa Infrastruktury i Turystyki Izraelskiej tradycyjne sanktuarium chrztu Pana Jezusa zostało otwarte dla pielgrzymów i turystów. Na stromym brzegu Jordanu zostały zbudowane szerokie tarasowe schody umożliwiające zejście do wody. Zostały przygotowane również miejsca dla grup pragnących celebrować Msze święte. Kaser el-Yahud – miejsce chrztu po zachodniej stronie Jordanu podlega Zarządowi Parków Narodowych w Izraelu. Udostępniony jest codziennie od godz. 9 do 17, a w piątki i wigilię świąt żydowskich od 9 do 16 w okresie letnim a do godz. 15 w okresie zimowym. Wjazd na teren parku jest bezpłatny.

Od 1985 roku wspólnoty chrześcijańskie mogły nawiedzać miejsce chrztu po stronie izraelskiej. Odbywało się to raz do roku za specjalnym pozwoleniem władz wojskowych. Wspólnota katolicka pielgrzymowała wraz z franciszkanami nad Jordan w ostatni czwartek października. W tym roku po raz pierwszy została zorganizowana pielgrzymka w liturgiczną uroczystość Chrztu Pańskiego, czyli w niedzielę 8 stycznia. Program tej pielgrzymki został nieco zmieniony w stosunku do poprzednich peregrynacji i miał następujący przebieg. Franciszkanie, palestyńscy chrześcijanie oraz pielgrzymi zgromadzili się przy kościele Dobrego Pasterza w Jerychu, gdzie władze palestyńskie powitały o. Kustosza Ziemi Świętej. Następnie kolumna samochodów i autobusów z eskortą policji wjechała na teren parku Kaser el-Yahud. Ostatni odcinek drogi nad Jordan został pokonany w uroczystej procesji. O. Pierbattista Pizzaballa, Kustosz Ziemi Świętej przewodniczył Mszy świętej celebrowanej na brzegu przy wodach Jordanu. Wśród kilkudziesięciu koncelebransów na podkreślenie zasługuje obecność kard. Giovanni’ego Coppa. Ważnym epizodem uroczystości nad Jordanem było udzielenie w czasie eucharystii sakramentu Chrztu Świętego trójce dzieci z parafii w Jerychu, Jerozolimie i Nazarecie oraz 1 osobie dorosłej z Galilei. We Mszy św. wzięli udział liczni parafianie z Judei, Galilei i Jafy oraz pielgrzymi z różnych stron świata. Na tle pustynnego krajobrazu rzucały się w oczy habity zakonników i sióstr zakonnych, mundurki palestyńskich skautów trzymających powiewające na wietrze flagi oraz kolorowy tłum wiernych.

Po eucharystii wielu uczestników kontynuowało program peregrynacji wchodząc na Górę Kuszenia, do prawosławnego klasztoru upamiętniającego czterdziestodniowy post Pana Jezusa. Ostatnim etapem pielgrzymki był kościół Dobrego Pasterza w Jerychu. Po odczytaniu ewangelii o Zacheuszu oraz wspólnej modlitwie o pokój w Ziemi Świętej uroczyste błogosławieństwo zakończyło oficjalny program pierwszej katolickiej peregrynacji nad wody Jordanu w liturgiczną uroczystość Chrztu Pana Jezusa.

Peregrynacja nad Jordan w uroczystość Chrztu Pańskiego ma nas skłonić do refleksji nad własnym chrztem, dającym nam godność dziecka Bożego. Ta godność pociąga za sobą misję szerzenia w świecie Chrystusowego Królestwa Światłości.

 

o. Jerzy Kraj

drukuj