O. Jerzy Kraj OFM wikariuszem łacińskiego patriarchatu Jerozolimy na Cyprze

Wieloletni korespondent sekcji polskiej Radia Watykańskiego z Ziemi Świętej został nowym wikariuszem łacińskiego patriarchy Jerozolimy dla Cypru. O. Jerzy Kraj ma 53 lata, należy do Zakonu Braci Mniejszych (OFM).

O. Jerzy Kraj był oficjalnym komentatorem podczas 91 pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ziemi Świętej w 2000. Współpracuje z redakcją polską Radia Watykańskiego. Jest stałym felietonistą Radia Maryja i Telewizji Trwam, gdzie przekazuje informacje z Jerozolimy, głównie o mieszkającej tam mniejszości chrześcijańskiej. Franciszkanin publikuje na łamach kwartalnika Ziemia Święta.

O. Jan Kraj z Ziemią Świętą związany jest od 30 lat. W Jerozolimie odbył studia wyższe, tam też przyjął święcenia kapłańskie. Był m.in. gwardianem franciszkańskiej wspólnoty przy bazylice Narodzenia w Betlejem. Jego nominacja na Cyprze pokazuje wielowiekowe związki franciszkanów z tą wyspą.

„Pierwsi braci przybyli tam jeszcze za życia św. Franciszka i w XIII wieku posiadali już kilka klasztorów – mówi o. Jerzy Kraj.
– Po upadku Królestwa Łacińskiego Cypr stał się centrum działalności misyjnej franciszkanów na całym Bliskim Wschodzie, skąd udawali się również do Jerozolimy dając podwaliny pod instytucje Kustodii Ziemi Świętej. Po przejęciu w połowie XVI w. władzy na Cyprze przez Turków bracia mniejsi, podobnie jak inni łacinnicy, musieli opuścić wyspę. Franciszkanom z Kustodii Ziemi Świętej udało się jednak dość szybo powrócić do klasztorów w Nikozji, Larnace i Limassol, które do dzisiaj stanowią centra duszpasterstwa łacińskiego. Czwartą parafię w Pafos prowadzą kapłani z łacińskiego patriarchatu Jerozolimy, który swoją jurysdykcją obejmuje również katolików obrządku łacińskiego na Cyprze”.

Mieszkańcy wyspy to chrześcijanie przynależący w większości do Kościoła prawosławnego. Katolików jest ok. 8 tys., z których niecałe dwa tysiące to lokalni chrześcijanie, pozostali to imigranci. W ostatnich latach Cypr dotknął poważny kryzys ekonomiczny, dlatego duszpasterska posługa jest połączona z pomocą charytatywną najbiedniejszym mieszkańcom wyspy oraz przebywającym tutaj imigrantom.

 

Radio Watykańskie / RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl