„Z Ojczyzny Jezusa”


Pobierz Pobierz

Pokój i Dobro!      

Z radością witam i pozdrawiam całą rodzinę Radia Maryja po wakacyjnej przerwie. Franciszkańskie pozdrowienie „Pokój i Dobro” jest dziś tym bardziej na czasie, ponieważ kilka dni temu, 4 października celebrowaliśmy uroczystość założyciela wielkiej rodziny franciszkańskiej. W Jerozolimie w celebracji pierwszych nieszporów i Transitus, czyli wspomnienia śmierci Biedaczyny z Asyżu wzięli udział klerycy z wyższych seminariów duchownych w Ziemi Świętej. Oprócz franciszkanów byli obecni alumni seminarium patriarchalnego w Beit Jala, salezjanie oraz studenci misjonarzy Afryki, znani jako Ojcowie Biali. Liturgia ku czci św. Franciszka i wspólna kolacja, po której każda z grup przedstawiła krótki program o własnym seminarium były konkretnym znakiem braterskich więzi łączących wszystkie domy formacyjne w Jerozolimie.

Mój urlopowy pobyt w Polsce zakończył się udziałem w II Miechowskich Dniach Jerozolimy. 15 i 16 września, o czym szeroko mówiło się również na falach Radia Maryja, Miechów przypomniał, że jest słusznie nazywany „polską Jerozolimą”. Podczas dwudniowych uroczystości zorganizowanych przez Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, Komisariat Ziemi Świętej z Krakowa, Parafię Grobu Bożego w Miechowie oraz władze miejskie i powiatowe pojawiło się wielu gości. Na szczególne podkreślenie zasługuje obecność ks. kard. Edwina Frederica O’Briena, Wielkiego Mistrza Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego oraz o. Pierbattisty Pizzaballa, Kustosza Ziemi Świętej. W Miechowskich Dniach Jerozolimy wzięli licznie udział damy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie na czele z komandorem Karolem Szlenkierem, zwierzchnikiem zakonu w Polsce oraz bożogrobcy z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

W programie miechowskich uroczystości dominowały trzy aspekty: modlitwa w intencji Ziemi Świętej a zwłaszcza o pokój na Bliskim Wschodzie podczas wspólnych eucharystii w sobotę i w niedzielę, poświęcenie odnowionego gmachu dawnego klasztoru bożogrobców jako stałej siedziby Zwierzchnictwa Zakonu w Polsce oraz sesja naukowa na temat „Historii Kustodii Ziemi Świętej”. Pierwszą konferencję ukazującą liczne aspekty wielowiekowej historii franciszkańskiej obecności w Ziemi Świętej wygłosił o. Narcyz Klimas, archiwista Kustodii. Ja przedstawiłem wkład polskich Braci Mniejszych, a ojciec Kustosz zreferował aktualną sytuację chrześcijan oraz rolę franciszkanów w utrzymaniu chrześcijańskiej wspólnoty na Bliskim Wschodzie.

Atrakcją miechowskich uroczystości były koncerty, turniej rycerski oraz stoiska na rynku, wśród których na uwagę zasługuje obecność Komisariatu Ziemi Świętej, fundatora nagrody dla zwycięzców konkursu popularyzującego wiedzę na temat związków Ziemi Miechowskiej z Jerozolimą oraz udział sióstr elżbietanek. II Miechowskie Dni Jerozolimy poza charakterem religijnym, historycznym i kulturalnym miały również wymiar charytatywny. Przybyłe z Jerozolimy siostry poznańskiej prowincji zgromadzenia św. Elżbiety wraz z wolontariuszami oraz lokalnymi harcerzami kwestowały na sierociniec „Dom Pokoju” – Home of Peace – na Górze Oliwnej.

Zaproszenie o. Pierbattisty Pizzaballa do Miechowa było okazją dla niego na trzecie już odwiedziny naszego kraju. Krótki, bo czterodniowy pobyt miał bardzo intensywny program. Po przylocie do Krakowa, w piątek 14 września o. Kustosz spotkał się z przedstawicielami zarządów polskich prowincji Zakonu Braci Mniejszych. W spotkaniu, zorganizowanym w kurii prow. Matki Bożej Anielskiej w Krakowie oprócz gospodarza o. prowincjała Rufina Maryjki uczestniczyli dwaj inni ministrowie prowincjalni: o. Alan Brzyski z Wrocławia oraz o. Filemon Janka z Poznania. Ponadto na spotkanie przybyli definitor o. Kajetan Kowalski z prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP oraz o. Bernard Marciniak rektor WSFH w Toruniu. Tematem wystąpienia o. Kustosza i żywej debaty była aktualna sytuacja personalna w Kustodii Ziemi Świętej oraz niepokoje na Bliskim Wschodzie. Nie zabrakło słów podziękowania o. Pierbattisty za cenny wkład polskich braci mniejszych w misję Kustodii Ziemi Świętej oraz zachęty do kontynuacji i rozwoju współpracy polskich prowincji OFM z Kustodią.

Przed wyjazdem do Miechowa o. Kustosz, któremu towarzyszyłem wraz z o. Paschalisem Kwoczałą, komisarzem Ziemi Świętej na całą Polskę udał się do kurii metropolitalnej na spotkanie z kard. Stanisławem Dziwiszem. Podczas trwającej blisko 40 minut rozmowy Metropolita krakowski wyraził uznanie i szczerą wdzięczność franciszkanom z Kustodii za wszelkie dzieła, które od ośmiu wieków czynią na ziemi uświęconej życiem i działalnością Pana Jezusa. W sposób szczególny podziękował za doskonałą organizację i duchową opiekę nad ponad 600 pielgrzymami, którzy pod jego przewodnictwem nawiedzili Miejsca Święte w kwietniu br. Organizatorem tej dziękczynnej pielgrzymki Archidiecezji Krakowskiej do Ziemi Świętej za dar beatyfikacji Jana Pawła II był Komisariat Ziemi Świętej w Krakowie. Podczas pielgrzymki kard. Dziwisz przekazał Kustodii Ziemi Świętej relikwiarz bł. papieża Polaka.

Przed odlotem do Ziemi Świętej Ojciec Kustosz nawiedził dwa krakowskie sanktuaria: bazylikę Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz nowy kompleks Nie lękajcie się dedykowany bł. Janowi Pawłowi II.

Na początek kolejnego odcinka naszego wspólnego pielgrzymowania poprzez felietony z Ojczyzny Jezusa życzę, aby św. Franciszek z Asyżu nauczył nas ewangelicznej prostoty i mądrości Krzyża. Życzę wszystkim radości ducha i wszelkiego błogosławieństwa…

o. Jerzy Kraj

drukuj