Święci Młodziankowie jako pierwiosnki męczeństwa

W kościele katolickim obchodzimy dziś wspomnienie świętych Młodzianków. O męczeństwie niemowląt dowiadujemy się od św. Mateusza, który na kartach Ewangelii opisuje rzeź Niewiniątek wykonaną z polecenia Heroda. Młodziankowie nie złożyli świadomie swojego życia za Chrystusa, ale oddali je z Jego powodu.

Dekret śmierci dla niemowląt wydał namiestnik Galilei Herod Wielki, kiedy dowiedział się od mędrców, że narodził się Mesjasz, oczekiwany przez naród żydowski. W obawie, by Jezus nie odebrał jemu i jego potomkom panowania, chciał pozbyć się Pana Jezusa.

Historia potwierdza, że Herod był wyjątkowo żądny władzy i podejrzliwy. Sam bowiem doszedł do tronu po trupach i tylko dzięki terrorowi utrzymywał się u władzy. Za cel postawił sobie panowanie, dlatego oddał się w całkowitą służbę Rzymianom. Dzięki nim jako poganin otrzymał panowanie nad Ziemią Świętą i narodem żydowskim z tytułem króla.

Wymordował żydowską rodzinę królewską, która panowała nad narodem przed nim: Hirkana II, swojego teścia; Józefa, swojego szwagra; Mariam, swoją żonę; ponadto trzech swoich synów – Aleksandra, Arystobula i Antypatra; arcykapłana Arystobula; Aleksandrę, matkę Mariamme i wielu innych, jak to szczegółowo opisuje żyjący ok. 70 lat po nim historyk żydowski, Józef Flawiusz.

Betlejem w owych czasach mogło liczyć ok. 1000 mieszkańców, zatem niemowląt do dwóch lat w takiej sytuacji mogło być najwyżej ok. 100, a chłopców ok. 50.

Święci Młodziankowie, czczeni jako flores martyrum – pierwiosnki męczeństwa, nie złożyli świadomie swojego życia za Chrystusa, ale niewątpliwie oddali je z Jego powodu. Zatriumfowali nad światem i zyskali koronę męczeństwa nie doświadczywszy zła tego świata, pokus ciała i podszeptów szatana.

Święci Młodziankowie są uważani za patronów chórów kościelnych.

brewiarz.pl/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl