In vitro niedopuszczalne bez wyjątków

Czas skończyć z przemocą, brutalnością, mrocznością, obscenicznością, cynizmem. W imię odpowiedzialności za człowieka opowiedzcie się bardziej zdecydowanie po stronie dobra i piękna – wezwali dziennikarzy polscy księża biskupi. Wobec narastającej agresji wobec rodziny i życia ludzkiego proszą wszystkich, aby bardziej zdecydowanie troszczyli się o życie każdego człowieka. Przesłanie Episkopatu Polski podkreślające wartość rodzicielstwa, przypominające, że metoda zapłodnienia in vitro bez żadnych wyjątków jest przez Kościół uznana za moralnie niedopuszczalną, oraz zachęcające do adopcji i zakładania rodzinnych domów dziecka zawiera List pasterski na Niedzielę Świętej Rodziny (28 grudnia). Dokument przecina serię prasowych spekulacji, że rzekomo polscy biskupi mogliby zaakceptować ustawę legalizującą w Polsce metodę zapłodnienia in vitro.

Zatytułowany „Otoczmy troską życie człowieka” list pasterski, w takim samym duchu jak ogłoszona w ostatni piątek watykańska Instrukcja „Dignitas personae” na temat bioetyki, w imię odpowiedzialności za prawdę podkreśla, że w żadnym wypadku nie jest moralnie dozwolone uciekać się do zapłodnienia in vitro. „Bóg i tylko Bóg jest Panem życia. Dzieci są Jego darem, a nie jednym z dóbr konsumpcyjnych. Nie istnieje 'prawo do dziecka'” – napisali księża biskupi. Jednocześnie z niepokojem zwracają uwagę na narastającą i dziś agresję wobec rodziny i życia ludzkiego. Stąd też słowa szacunku i wdzięczności kierują pod adresem rodzin katolickich, które zjednoczone we wzajemnej i nierozerwalnej miłości wychowują swoje dzieci, traktując to jako życiowe powołanie. „Jesteście piękni w Waszej Miłości. Jesteście wielcy w Waszym poświęceniu. Cenne jest Wasze świadectwo, że dojrzała Miłość i rodzicielstwo idą razem. Wasze dzieci są nie tylko Waszymi 'skarbami’. One naprawdę są nadzieją Kościoła i świata” – piszą pasterze Kościoła w Polsce, podkreślając jednocześnie, że o stosunku do życia w następnych pokoleniach zadecydują dzieci wychowane w rodzinach otwartych na życie. Ze szczególnym szacunkiem księża biskupi pozdrawiają rodziny wielodzietne, podkreślając, że i ich wielkoduszność zasługuje na szczególną wdzięczność Narodu, bo bez niej nie miałby przyszłości. Zadają też pytanie: Czy państwo daje należyty wyraz tej wdzięczności?

Rodzice dojrzali do rodzicielstwa rozumieją, że naprawdę urodzić to nie tylko dać życie, ale także zapewnić dzieciom utrzymanie oraz wprowadzić je w świat wiary i kultury, przypominają autorzy przesłania. „W tym kontekście patrzymy z niepokojem na plagę rozwodów. Z całym naciskiem trzeba bowiem powiedzieć, że ojciec, który przekazuje dziecku życie, a następnie opuszcza rodzinę, nie jest godzien nazywać się ojcem. Podobnie matka, która odchodzi z dzieckiem do innego” – czytamy w liście.

Księża biskupi pochylają się z troską nad małżeństwami, które nie mogą mieć dzieci. Wzywając je do mocnej nadziei, wskazują, że w wielu wypadkach bezdzietność pozostaje tajemnicą, którą być może zrozumiemy dopiero po drugiej stronie życia. „Nie bójmy się adoptować dzieci. Nie bójmy się rodzicielstwa zastępczego. A może, drodzy Rodzice, czujecie powołanie, by założyć rodzinny dom dziecka? To musi być powołanie, a nie tylko praca zawodowa” – wzywają księża biskupi. „Wprawdzie ktoś inny urodził ich ciało, ale wy możecie 'rodzić ich serce’ i walczyć o kształt ich człowieczeństwa” – zachęcają.

Ataki na małżeństwo i rodzinę stają się z każdym dniem coraz silniejsze i coraz bardziej radykalne, zarówno na płaszczyźnie ideologicznej, jak i w sferze prawodawstwa. Zwracając na to uwagę, księża biskupi z niepokojem wskazują, że dziś wypacza się i ośmiesza najbardziej ewidentne rzeczywistości. Usiłuje się przedefiniować podstawowe pojęcia związane z płcią, małżeństwem i życiem. Głosi się, że bycie pod względem płci kobietą bądź mężczyzną to jedynie wynik ograniczeń kulturowych, próbuje się nazywać małżeństwem związki dwóch osób tej samej płci, nagłaśnia się i idealizuje mniejszości seksualne. „To wszystko niszczy człowieka i urąga jego godności” – stwierdzają biskupi i apelują: musimy ratować człowieka, wspomagajmy rodzinę.

I tu szczególnej pomocy oczekują od dziennikarzy. „Odważcie się zatem z prawdziwą wolnością szukać prawdy i służyć prawdzie o człowieku. Po co negować, że człowiek jest powołany i zdolny do miłości, do ofiary i do budowania prawdziwej i trwałej jedności małżeńskiej między kobietą i mężczyzną?” – pytają ludzi mediów księża biskupi. „Kochać rodzinę to znaczy umieć cenić jej wartości i możliwości i zawsze je popierać. Kochać rodzinę to znaczy poznać niebezpieczeństwa i zło, które jej zagraża, aby móc je pokonać. Kochać rodzinę to znaczy przyczyniać się do tworzenia środowiska sprzyjającego jej rozwojowi” – podkreślają.

List został podpisany przez księży kardynałów, arcybiskupów i biskupów obecnych pod koniec listopada na 346. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze. Zostanie odczytany w kościołach w Święto Świętej Rodziny, 28 grudnia br. Wtedy też jego pełny tekst opublikujemy w „Naszym Dzienniku”.


Sławomir Jagodziński
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl