Oratorium Haydna zabrzmi w 14 katedrach i kościołach w Polsce

Oratorium Josepha Haydna „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” zostanie w piątek wykonany w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie. To pierwszy koncert pasyjny w ramach ogólnopolskiego projektu „14 Katedr”.

„Proponujemy formę artystycznych rekolekcji wielkopostnych dla ludzi, którzy chcą zadumać się po raz kolejny w życiu nad męką Chrystusa, który odkupił nasze grzechy” – powiedział w rozmowie z PAP reżyser wydarzenia słowno-muzycznego Jerzy Zelnik.

Projekt zakłada wykonanie przez szczeciński zespół Baltic Neopolis Ensamble oratorium Josepha Haydna „Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu” w 14 miastach w Polsce. Muzyce towarzyszyć będą rozważania autorstwa ks. Grzegorza Strzelczyka.

„Tekst ten jest formą spowiedzi. Autor odnosi się w nim do naszych współczesnych grzechów, którymi wciąż przybijamy Chrystusa do krzyża” – wyjaśnił Zelnik. Medytacje powstały w Lugano we Włoszech w 1996 r.

Całość dopełni 10-minutowa projekcja fragmentów filmu „Pasja” w reżyserii Mela Gibsona.

„Obcując z muzyką, tekstem i obrazem filmowym każdy będzie mógł pogłębić swoją wiarę. To moment, kiedy wiara może łączyć się z rozumem. Jest potrzeba, aby rozum poprzez lektury, medytacje, rozmyślania, pogłębiał i ubogacał naszą wiarę. Dla mnie osobiście jest to forma autorekolekcji” – zaznaczył Zelnik.

Jak tłumaczył reżyser, liczba zawarta w tytule projektu jest nawiązaniem do 14 stacji drogi krzyżowej.

Koncertu pasyjnego będzie można wysłuchać bezpłatnie w 14 katedrach i kościołach w całym kraju, m.in. w Radomiu, Płocku, Gdańsku-Oliwie, Częstochowie, Warszawie czy Lublinie. Ostatnim punktem na trasie jest Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Pelplinie, gdzie koncert odbędzie się 9 kwietnia w Niedzielę Palmową.

PAP/RIRM

drukuj