Fot. s. Tadeusza Frąckiewicz

Niedziela „Ad Gentes” – dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami

Druga niedziela Wielkiego Postu jest niedzielą „Ad Gentes” – dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Został on ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski jako wyraz pamięci i troski o polskie misjonarki i misjonarzy. We wszystkich kościołach prowadzona jest zbiórka na cele misyjne.

Ponad 2 tysiące misjonarzy i misjonarek z Polski posługuje w 99 krajach świata. W specjalnym komunikacie ks. bp. Jerzego Mazura, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, przygotowanym na ten dzień, czytamy:

„Dzięki naszemu wsparciu duchowemu i ofiarności polscy misjonarze głoszą Ewangelię o zbawieniu na wszystkich kontynentach. Budują kościoły, kaplice i sale katechetyczne, w których rozbrzmiewa Słowo Boże i modlitwa. Formują katechistów, prowadzą szkoły, bursy, świetlice dla dzieci. Prowadzą liczne ośrodki zdrowia i szpitale. Pomagają potrzebującym wsparcia duchowego i materialnego, karmią głodnych, leczą chorych, podtrzymują na duchu tych, którzy cierpią z powodu nędzy i wykluczenia społecznego. Ich wieloraka służba ubogim i cierpiącym jest możliwa dzięki naszej hojności” – wskazał w liście ks. bp Jerzy Mazur.

Za tę hojność, a także gorliwą modlitwę w intencji misji i osób w nich posługujących, ks. bp Mazur wyraził szczególne podziękowania. Polacy angażują się nie tylko w pomoc misjonarzom. Hojnie wspierają też chrześcijan w wielu zakątkach świata, którzy zmagają się z różnymi problemami. Za pomoc, która trafia do Syrii dziękuje melchicki metropolita Aleppo, którzy przebywa obecnie w Polsce.

Teraz, kiedy mamy trudną sytuację w Aleppo, chrześcijanie z Polski bardzo mocno angażują się w pomoc naszym chrześcijanom z Syrii. Polacy rozpoczęli bardzo ważny projekt „Rodzina Rodzinie”, który jest ogromną pomocą dla wielu rodzin. Bardzo kocham Polaków, jestem pod wielkim wrażeniem ich postawy. Okazują nam wiele braterstwa – zaznaczył ks. abp Jean-Clement Jeanbart.

Tegoroczna niedziela „Ad Gentes” obchodzona jest pod hasłem: „Misjonarze mocą Ducha”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj