Dziś Środa Popielcowa. Rozpoczyna się Wielki Post

Przypadająca dziś Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy Wielki Post. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty i przemiany życia.

Wielki Post w Kościele katolickim to także czas przygotowań, poprzez rekolekcje i spowiedź, do największego święta w całym roku liturgicznym – Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Świąt Wielkanocnych.

Ks. prof. Jan Machniak, dyrektor Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, powiedział, że Środa Popielcowa i Wielki Post to okazja, by przyjrzeć się własnemu postępowaniu.

– Trzeba spojrzeć na dwa podstawowe wymiary – relację z Bogiem i bliźnim. Potem na  relację społeczną w stosunku do większej wspólnoty, jaką jest parafia, wspólnota w pracy czy w szkole, abyśmy w tych środowiskach żyli Ewangelią Chrystusową, abyśmy zrezygnowali z tego, co jest rutyną, zewnętrzną formalnością – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Środa Popielcowa swą nazwę przyjęła z obrzędu posypywania głów popiołem. W liturgii symbolowi temu towarzyszą wypowiadane przez kapłana słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

To gest uznania swojej niewystarczalności i zależności od Boga. W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Oznacza to, że powinniśmy spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta.

RIRM

drukuj