Kraków: 2. Światowy Dzień Ubogich – od 11 do 18 listopada

Kącik gastronomiczny, pomoc medyczna i urodowe metamorfozy, rekolekcje – to niektóre punkty programu 2. Światowego Dnia Ubogich, który w Krakowie potrwa od 11 do 18 listopada. W niedzielnym liście metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski zwraca się o wsparcie inicjatywy.

List ks. abp. Marka Jędraszewskiego poświęcony 2. Światowemu Dniu Ubogich (ŚDU) był czytany w niedzielę w kościołach archidiecezji krakowskiej. W liście metropolita m.in. zaprasza do udziału w wydarzeniu i zwraca się o wsparcie inicjatywy.

Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez papieża Franciszka przypada w tym roku 18 listopada. W archidiecezji krakowskiej jest obchodzony przez tydzień – od 11 do 18 listopada. Centralnym miejsce krakowskich obchodów będzie Namiot Spotkań (miejsce, gdzie wydawane będą ciepłe posiłki, organizowane różnorodne wydarzenia, w tym artystyczne), który – tak jak w ubiegłym roku – na kilka dni stanie na Małym Rynku.

18 listopada składka w krakowskich kościołach zostanie przeznaczona na organizację ŚDU. Ksiądz arcybiskup zapowiedział w niedzielnym liście, że połowa zebranych pieniędzy pozostanie do wykorzystania przez parafialne zespoły charytatywne i inicjatywy miłosierdzia. Pozostała ich część pozwoli na organizację kolejnej edycji ŚDU.

Rzeczniczka prasowa Światowego Dnia Ubogich w Krakowie Julia Bromberek powiedziała PAP, że pieniądze zebrane podczas ubiegłorocznej, 1. edycji ŚDU, zostały wykorzystane na organizację tegorocznej edycji oraz na wsparcie ośrodków, które w Małopolsce pomagają ubogim. Dokładne dane statystyczne nt. 1. edycji zostaną przedstawione dziennikarzom 13 listopada podczas briefingu prasowego.

2. edycję ŚDU współfinansowało miasto Kraków, które przeznaczyło pieniądze na postawienie Namiotu Spotkań na Małym Rynku. W tym roku miasto też angażuje się w organizację Dnia. Wydarzenie wspierają sponsorzy, restauratorzy, a także gmina żydowska w Krakowie.

W odczytanym w niedzielę liście ks. abp Marek Jędraszewski wskazał, że 2. Światowy Dzień Ubogich odbywa się w roku „wielkich rocznic”. Według metropolity ŚDU jest okazją, aby „szerzej otworzyć nasze oczy i serca na potrzeby ubogich, samotnych, chorych, bezdomnych i nieszczęśliwych”.

Jak przypomniał, myślą tegorocznego Światowego Dnia Ubogich są słowa Psalmu 34: „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał”.

„Rzecz znamienna, odwracając wzrok od ubogich i potrzebujących zapominalibyśmy o podstawowej prawdzie, że każdy z nas jest ubogim, bo każdy jest grzesznikiem i dłużnikiem Bożego miłosierdzia” – napisał ks. abp Marek Jędraszewski w liście.

W jego ocenie ludzkość jest w takim momencie, że „odczuwamy już wprost przynaglenie do przekazywania prawdy o miłosierdziu Bożym słowem i czynem, a nie do mnożenia kolejnych form podziału, walki, tworzenia enklaw bogactwa i egoistycznego snobizmu”.

Metropolita krakowski dodał także, że Kościół znajduje wezwanie do czynu w słowach Jana Pawła II: „Jezus Chrystus ukazał, że człowiek nie tylko doświadcza i +dostępuje+ miłosierdzia Boga samego, ale także jest powołany do tego, ażeby sam +czynił+ miłosierdzie drugim: +Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią+”.

Ks. abp Marek Jędraszewski poprosił parafie, aby w nadchodzącym „dniu miłosierdzia” (ŚDU) przypomniały o swojej aktywności na rzecz potrzebujących i zachęciły do działania własnych liderów wspólnot, które trudzą się działaniem charytatywnym. Metropolita zaprosił też do Krakowa do udziału w centralnych (18 listopada, Msza św. w bazylice Mariackiej i wspólny posiłek w Namiocie Spotkań) obchodach ŚDU.

Ks. abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na młodych, którzy z powodu niedostatków materialnych i duchowych doznają frustracji.

„Odpowiedzią na dojmujące poczucie lęku przed zagubieniem i samotnością w świecie, które staje się współczesnym ubóstwem młodych, nie mogą być wyłącznie mało rzeczywiste kreacje medialne, pogłębiające raczej stan izolacji. Potrzeba więc również dla młodych otwierania środowiska miłosierdzia wpisanego w zbawczy plan Pana dziejów. Propozycją dla nich jest aktywizacja i obecność w dziełach miłosierdzia parafii – podjęcie wolontariatu wśród ubogich, który dałby możliwość otwartości i poczucie sensownie spędzonego czasu” – napisał metropolita krakowski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl