Wolsztyn. Parada lokomotyw na 110-lecie ostatniej czynnej parowozowni na świecie

Dziesięć zabytkowych lokomotyw z Polski, Niemiec i Czech zostanie zaprezentowanych w sobotę podczas XXIV Parady Parowozów w Wolsztynie. Parowozownia Wolsztyn, ostatnia czynna na świecie, obchodzi w tym roku jubileusz 110-lecia istnienia.

Historia Parowozowni Wolsztyn sięga 1907 r. kiedy to rozpoczęto jej budowę na terenie 3 tys. m. kw. Posiada obrotnicę pruskiej konstrukcji Wischer-Stargard z 1907 r. oraz zabytkową wieżę wodną z pojemnikiem o pojemności 100 m sześc.

Dumą wolsztyńskich kolejarzy jest „Piękna Helena”, polski parowóz Pm36-2 z 1937 r. zbudowany przed wojną do prowadzenia lekkich pociągów ekspresowych i rozwijający prędkość do 130 km/godz. Ogółem w wolsztyńskiej parowozowni znajduje się 30 parowozów oraz 19 historycznych wagonów.

Swój jubileusz 100-lecia obchodzić będzie w weekend w Wolsztynie także parowóz produkcji niemieckiej z 1917 r. – Ok1-359. Pojazdy tej serii uznawano za „najdoskonalsze konstrukcje pruskiej szkoły budowy parowozów”, a przez maszynistów nazywane były „pannami do wszystkiego”, ponieważ mogły być wykorzystywane zarówno w ruchu osobowym, jak i kursach pośpiesznych. Ok1-359 jest najstarszym parowozem w Polsce będącym nieprzerwanie w eksploatacji. Pojazd wykorzystywany był także w produkcjach filmowych, w tym w „Pianiście” Romana Polańskiego.

W sobotę w Wolsztynie, w ostatniej czynnej parowozowni na świecie, odbędzie się XXIV Parada Parowozów. W trakcie widowiska zaprezentowanych zostanie dziesięć parowozów: dwa ze zbiorów wolsztyńskiej parowozowni: Pt47-65 i OI49-59, a także OKz32-2 i TKt48-191 ze skansenu PKP Cargo S.A. z Chabówki, TKt48-18 z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, i TKh05353 z wrocławskiego Klubu Sympatyków Kolei. Na paradzie pojawią się też parowozy z Czech i z Niemiec, w tym 18 201, czyli najszybszy obecnie eksploatowany parowóz na świecie.

Podczas parady parowozy będą jeździły w różnych układach, zaprezentują się m.in. w przejeździe indywidualnym i przejeździe w parach. W pokazie finałowym natomiast, wszystkie parowozy pojadą połączone razem. Wieczorem natomiast zaplanowano widowisko „Światło, Para, Dźwięk”.

Parada Parowozów, jak podkreślają organizatorzy, jest największym w Europie spotkaniem miłośników kolei. Co roku do Wolsztyna przyjeżdża ok. 20 tys. miłośników kolei i turystów nie tylko z Europy, ale także m.in. Japonii, Australii i Stanów Zjednoczonych.

Organizatorem tegorocznej parady jest po raz pierwszy utworzona w sierpniu 2016 r. Parowozownia Wolsztyn – instytucja kultury samorządu województwa wielkopolskiego, powołana przez: województwo wielkopolskie, gminę Wolsztyn, powiat wolsztyński oraz spółkę PKP Cargo S.A.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl