fot. PAP/Paweł Supernak

Włodzimierz Czarzasty nowym szefem SLD

Kongres Sojuszu Lewicy Demokratycznej wybrał nowego szefa partii. W II turze wyborów zwyciężył Włodzimierz Czarzasty, który zdobył 428 głosów. Jego kontrkandydata – wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha – poparło 305 osób. 

Włodzimierz Czarzasty był dotąd szefem mazowieckich struktur SLD. Od wielu lat jest przewodniczącym Zarządu Głównego Stowarzyszenia „Ordynacka”, skupiającego byłych działaczy Zrzeszenia Studentów Polskich. W latach 2000-2004 był sekretarzem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wcześniej działał m.in. w ZSP (którego był wiceszefem) i PZPR (od 1985 do 1990 r.).

SLD znajduje się obecnie poza parlamentem. W październikowych wyborach parlamentarnych startował z list założonego wspólnie z Twoim Ruchem, PPS, Unią Pracy i Partią Zieloni koalicyjnego komitetu wyborczego Zjednoczona Lewica. ZL uzyskała poparcie 7,55 proc. głosujących, nie przekraczając tym samym ośmioprocentowego progu przewidzianego dla koalicji wyborczych.

Pierwsza tura wyborów w Sojuszu odbyła się w ubiegłą sobotę. Udział w niej mógł wziąć każdy członek partii. Ostatecznego wyboru – między dwoma politykami, którzy uzyskali najlepsze wyniki – dokonają delegaci na dzisiejszym kongresie SLD. Kongres wybierze również nowych wiceprzewodniczących i sekretarza generalnego partii.

W pierwszej turze wyborów, w których startowało 10 kandydatów, wzięło udział blisko 15 tys. członków SLD – ponad 60 proc. uprawnionych do udziału w wyborach.

Nowy szef Sojuszu zastąpi Leszka Millera, który decyzję o rezygnacji z kandydowania na przewodniczącego po zakończeniu swojej bieżącej kadencji ogłosił na czerwcowej radzie krajowej partii, po wyborach prezydenckich, w których kandydatka SLD Magdalena Ogórek otrzymała 2,38 proc. głosów.

 

PAP/RIRM

drukuj