„Wizualizacja informacji” – seminarium naukowe w WSKSIM

Wizualizacja informacji to temat międzynarodowego seminarium w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Zagadnienie dotyczy metod wizualizacji w różnych dziedzinach życia.

Seminarium rozpoczęło się wspólną Eucharystią, sprawowaną w Kaplicy Zawierzenia przez rektora Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu o. dr. Zdzisława Klafkę CSsR. Temat międzynarodowego seminarium – „Wizualizacja informacji” jest zagadnieniem towarzyszącym od dawna. Wciąż jednak przynosi nowe, zaskakujące możliwości.

– Ewenementem konferencji jest to, że obejmuje ona bardzo wiele różnych działów nauki, począwszy od historii, a na technologii skończywszy. Natomiast wszystkie te działy nauki łączy metodologia wizualizacji, za pomocą której można odkrywać różne rzeczy na wszelkich polach aktywności naukowej – podkreślił dr Grzegorz Osiński, kierownik katedry Informatyki WSKSiM.

Metodologia wizualizacji informacji jest szeroko wykorzystywana w badaniach historycznych, o czym mówił prof. Zbigniew Osiński z uniwersytetu Marii curie Skłodowskiej w Lublinie.

– Wizualizacja jest z historiografią związana od samych początku badania dziejów ludzkości, dlatego że taka jest natura wiedzy o historii. Jest to wiedza umiejscowiona w jakimś terenie, a więc mamy jakieś mapy. Jest to wiedza umiejscowiona w czasie, a więc mamy linię czasu. Jest to wiedza o czymś, co realnie istniało, a więc mamy zabytki, modele zabytków i jest to wiedza o czymś, co jest zjawiskiem abstrakcyjnym, a więc mamy schematy i diagramy – wskazał prof. Zbigniew Osiński.

Dzięki temu tworzone są programy do analizy tekstów, do wykrywania twarzy na zdjęciach, to także analiza ogromnej ilości danych. Dzięki temu możemy odnaleźć nowe, dotąd niewidoczne zależności. Wszystko dlatego, że dotąd nikt nie był w stanie przetworzyć tak dużej ilości informacji.

Jedna z dziedzino jakiej była mowa podczas konferencji to tomografia. Nazwa ta kryje za sobą metody diagnostyczne, które mają na celu uzyskanie obrazu przedstawiającego przekrój obiektu. Wykład o wizualizacji w procesie tomografii wygłosił prof. dr hab. Dominik Sankowski z Uniwersytetu Technologicznego w Łodzi.

– Tomografia ma swoje źródło w medycynie. Rozwój nastąpił dzięki badaniom zastosowanym w medycynie. Takim przełomowym okresem był rok 1978, kiedy została przyznana Nagroda Nobla dla Hounsfielda i Cormacka za konstrukcję tomografu, który został zastosowany w medycynie – powiedział prof. dr hab. Dominik Sankowski.

Dziś tomografia wykorzystywana jest w wielu dziedzinach przemysłowych i przyczyniła się do znaczącego postępu technologicznego.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl