Trwa ogólnopolska akcja policji „Bezpieczna droga do szkoły”

W związku z początkiem roku szkolnego na naszych ulicach pojawia się coraz więcej dzieci. Dlatego policja prowadzi ogólnopolską akcje „Bezpieczna droga do szkoły”.

Działania w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” prowadzone są m.in. przez Wojewódzką Komendę Policji w Krakowie. Funkcjonariusze spotykają się z uczniami niemal tysiąca szkól w Małopolsce. Organizują też ćwiczenia, w których dzieci są charakteryzowane na ofiary wypadków.

– Ma to przedstawić problem, który istnieje w Polsce. W ubiegłym roku na drogach w Małopolsce obrażenia odniosło 371 dzieci. Siedmioro z nich poniosło śmierć. Główną przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość – powiedział nadinsp. Krzysztof Pobuta z Wojewódzkiej Komendy Policji w Krakowie.

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 162 w Krakowie co roku angażuje się w akcję.

– Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły i z powrotem do domu jest dla nas priorytetem i jest to niejedyna taka akcja, którą przeprowadzamy w szkole we współpracy z policją – wskazała Maria Baran, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 162 w Krakowie.

– Zawsze przypominamy dzieciom zasady, jak należy poruszać się po drodze, więc gdy w tym roku dostaliśmy propozycję, z chęcią wzięliśmy w niej udział, żeby pokazać też kierowcom, że dzieci, które uczęszczają tu do szkoły, chcą bezpiecznie do niej dojść – zwróciła uwagę Katarzyna Hańderek z krakowskiej placówki.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” ma z jednej strony uczyć dzieci zasad bezpiecznego poruszania się na przejściu dla pieszych, a z drugiej uzmysławiać kierowcom, jak dużym zagrożeniem jest zbyt szybka jazda w pobliżu miejsc, gdzie znajdują się dzieci.

Akcję honorowym patronatem objął wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

– To jest taka akcja profilaktyczno-edukacyjna. Ta edukacja jest skierowana do użytkowników ruchu, czyli do kierowców, ale też do samych dzieci, bo dzieci także muszą nabrać pewnych nawyków, jeśli chodzi o bezpieczne poruszanie się, bezpieczne przechodzenie przez jezdnię – powiedział Piotr Ćwik.

Od wszystkich użytkowników dróg – małych i dużych – trzeba wymagać odpowiedniego zachowania. Ważne jest również to, by dzieci były dobrze widoczne. Dlatego konieczne jest, aby miały na sobie elementy odblaskowe.

– Mam nadzieję, że kierowcy bardziej wezmą sobie do serca, żeby przynajmniej w okolicach szkół, przedszkoli zwolnić i pozwolić tym dzieciom bezpiecznie do szkoły dojść – dodała Katarzyna Hańderek.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym dziecko do 7. roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl