fot. https://pixabay.com/

Policja przypomina: zmień opony na zimowe

W związku z nadchodzącą zimą zakopiańska policja przypomina kierowcom o zmianie opon na zimowe. „Zimówki” znacząco poprawiają bezpieczeństwo jazdy, gdy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 st. Celsjusza.

„Jazda w okresie zimowym to zdecydowanie większe wyzwanie w porównaniu do lata. Pogarszający się stan dróg, nieustanna wilgoć i niskie temperatury, wystawiają kierowców na ciężką próbę. Podstawowym elementem, o który powinniśmy zadbać w tym czasie są właśnie odpowiednie opony” – wyjaśnia rzecznik zakopiańskiej policji, Roman Wieczorek.

W Polsce nie ma przepisu, który nakazuje zmianę opon na zimowe, jednak większość kierowców decyduje się na zmianę ogumienia stosownie do pory roku. Zimowe opony zapewniają zdecydowanie lepszą przyczepność na zaśnieżonej nawierzchni.

Przed zmianą opon warto skontrolować głębokość bieżnika. Według przepisów minimalna dozwolona głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, ale skuteczna zimowa opona musi posiadać przynajmniej 4 mm głębokości bieżnika.

Policja przypomina, że opony zaczynają tracić swoje właściwości po 6-7 latach od daty wyprodukowania, a po 10 latach kwalifikują się do bezwzględnej wymiany, nawet jeżeli wizualnie nie budzą zastrzeżeń.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl