fot. twitter.com/PolskaPolicja

KSP: Policjanci rozdają odblaskowe maseczki

Stołeczni policjanci rozdają maseczki z elementami odblaskowymi oraz odblaski na mało oświetlonych drogach Warszawy i w powiatach ościennych – powiedziała kierownik Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, podinspektor Marzena Gomołowska-Domańska. Dodała, że jest to związane z akcją „odBLASKi NA MASKI”.

Podinspektor Marzena Gomołowska-Domańska powiedziała, że na pomysł umieszczenia odblasków na maseczkach wpadli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

„Chcieliśmy połączyć dwa obowiązki w jeden. W dobie pandemii zasłanianie ust i nosa, to obowiązek każdego. Zimowa aura i szybko zapadający zmrok powodują, że piesi są słabiej widoczni. Dlatego maseczka z odblaskiem, którą i tak musimy mieć na twarzy sprawi, że pieszego łatwiej będzie dostrzec z większej odległości” – tłumaczyła podinsp. Marzena Gomołowska-Domańska.

„Nie bez znaczenia jest fakt, że maseczkę powinien nosić prawie każdy, co powoduje powszechność jej używania” – powiedziała.

Wskazała, że celem akcji, którą stołeczni policjanci współorganizują z Automobilklubem Polska, jest zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych, poprzez promowanie noszenia elementów odblaskowych.

Przypomniała również, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu.

„Jest on niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego tak ważna staje się jego widoczność na drodze. (…) Jak wynika z analiz, po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 40 metrów. Zakładając, że minimalna droga zatrzymania pojazdu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a z prędkością 90 km/godz. – 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów” – podkreśliła.

„Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru – może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego, a gdy zaistnieje taka potrzeba, zatrzymać pojazd” – dodała.

Przekazała także, że akcja „odBLASKi NA MASKI” będzie prowadzona przez policjantów z Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji na mało oświetlonych drogach Warszawy i w powiatach ościennych. Akcja potrwa do końca marca 2021 roku.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl