fot. PAP/EPA

Izrael: Policja złapała dwóch kolejnych uciekinierów z więzienia Gilboa

Izraelska policja złapała w nocy z piątku na sobotę kolejnych dwóch spośród sześciu palestyńskich więźniów, którzy pięć dni temu zbiegli z więzienia Gilboa, co było najbardziej spektakularną ucieczką w historii izraelskiego więziennictwa. Na wolności pozostaje jeszcze dwóch więźniów.

Jednym ze złapanych więźniów jest Zakaria Zubeidi, znany przywódca bojowników z drugiego powstania palestyńskiego na początku 2000 roku. Dane drugiego z ujętych uciekinierów nie zostały podane.

Według izraelskiej policji obaj Palestyńczycy zostali aresztowani przez siły specjalne „gdy ukrywali się na parkingu” w arabskiej wiosce Szibli-Umm al-Ganam, która jest położona około 10 kilometrów na wschód od Nazaretu.

W piątek wieczorem izraelska policja poinformowała, że dwóch pierwszych uciekinierów zostało złapanych w Nazarecie w północnym Izraelu. Podano, że są to Mahmud Aradeh i Jakub Kadari – członkowie grupy bojowników Islamskiego Dżihadu, którzy odsiadywali wyroki dożywocia.

Według izraelskich mediów zostali oni zatrzymani po informacji o ich pobycie od cywilnej osoby, która zauważyła dwóch podejrzanych mężczyzn, szukających jedzenia w śmietnikach. Do ujęcia uciekinierów policja użyła m.in. helikoptera.

Krótko po ogłoszeniu tych aresztowań ze Strefy Gazy wystrzelono rakietę, która została przechwycona przez izraelski system obrony powietrznej „Żelazna Kopuła”. W odwecie armia Izraela przeprowadziła naloty na Strefę Gazy.

Znajdujące się ok. 30 km od Nazaretu więzienie Gilboa ma opinię najbardziej strzeżonego zakładu karnego w Izraelu. Do ucieczki doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek, gdy Palestyńczycy wydostali się na zewnątrz przez tunel, który wydrążyli po rozkuciu ściany pod umywalką w ich celi.

Izraelskie media rozpisywały się wówczas o tej ucieczce, porównując ją do scen ze słynnego hollywoodzkiego filmu „Skazani na Shawshank”, w którym główny bohater ucieka z więzienia przez drążony latami tunel, którego początek znajdował się w ścianie jego celi.

Wszyscy Palestyńczycy, którzy uciekli z więzienia Gilboa, pochodzą z pobliskiego miasta Jenin na Zachodnim Brzegu Jordanu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl