Autorstwa UA_Flight_175_hits_WTC_south_tower_9-11.jpeg: Flickr user TheMachineStops (Robert J. Fisch)derivative work: upstateNYer - UA_Flight_175_hits_WTC_south_tower_9-11.jpeg, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11786300

20. rocznica zamachów z 11 września

11 września 2001 roku w Stanach Zjednoczonych doszło do 4 zamachów terrorystycznych, w których zginęło około 3 tys. osób. Dziś mija 20 lat od tej tragedii.

Ten dzień już na zawsze odmienił Amerykę. Mowa o wydarzeniach, jakie rozegrały się 20 lat temu, 11 września 2001 roku w Nowym Jorku. O godz. 8.46, Boeing 767 amerykańskich linii lotniczych, przechwycony przez terrorystów, z pełnymi zbiornikami paliwa, załogą i pasażerami uderza w północną ścianę wieży World Trade Center. Kilkanaście minut później, kolejny samolot wbija się w południową wieżę tego Światowego Centrum Handlu.

To była tragedia nie do opisania i dotyczyła nie tylko Nowego Jorku, całej Ameryki, ale uważam, że i całego świata – wspomniała Bożena Hryniewicka, Polka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych.

W międzyczasie dochodzi jeszcze do dwóch katastrof. Trzeci samolot uprowadzony przez terrorystów rozbija się o zachodnie skrzydło Pentagonu, z kolei czwarty – z uwagi na bohaterskie zachowanie pasażerów, którzy udaremnili atak – na polach Pensylwanii. Łącznie w zamachu ginie prawie 3 tys. osób, w tym nasi rodacy.

11 września zginął syn moich przyjaciół Łukasz Milewski, który miał 21 lat, miał tam być jeszcze tylko przez następne dwa tygodnie. Bardzo ambitny chłopak stracił swoje życie – powiedziała Bożena Hryniewicka.

Tysiące osób zostało rannych. Tragedia odbiła się także na osobach pracujących przy usuwaniu jej skutków.

Mój brat pracował przy oczyszczaniu Nowego Jorku. Nabawił się wielkiej depresji, miał koszmarne sny, zmarł 16 lat po 11 września, mając wiele chorób – oznajmiła Polka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych.

Rząd amerykański oskarżył o zamachy z 11 września Al-Kaidę kierowaną przez Osamę bin Ladena, który został namierzony i zabity 10 lat po tragedii. Dziś, w 20 rocznicę tych wydarzeń, do rodzin ofiar, poszkodowanych oraz całego narodu amerykańskiego płyną wyrazy solidarności i pamięci.

Rodzino 2977 osób z ponad 90 krajów zabitych 11 września 2001 r. w Nowym Jorku, Arlington w Wirginii i Shanksville w Pensylwanii oraz tysiące innych, którzy zostaliście ranni, Ameryka i świat upamiętniają Was i Waszych bliskich. Szanujemy wszystkich, którzy zaryzykowali i oddali swoje życie w minutach, godzinach, miesiącach i latach. Chodzi o strażaków, policjantów, ratowników, lekarzy, pielęgniarki, pracowników budowlanych, a także wszystkich zwykłych ludzi, którzy dali z siebie wszystko, aby ratować, odzyskiwać i odbudowywać nasz kraj po tej tragedii – mówił Joe Biden.

W miejscu tragedii znajduje się dziś pomnik upamiętniający ofiary wydarzeń z 11 września 2001 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl