fot. Autorstwa NormanEinstein, Ras67 - Self-published work by NormanEinstein, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=231159

Iran zaprzecza, by brał udział w ataku na tankowiec na Morzu Arabskim

Iran nie brał udziału w ataku na należący do izraelskiej firmy tankowiec na Morzu Arabskim – powiedział w niedzielę rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych, odnosząc się do incydentu, w którym zginęły dwie osoby i za który Izrael obwinił Iran.

Rzecznik MSZ, Said Chatibzadeh, na cotygodniowej konferencji prasowej nazwał oskarżenia Izraela „bezpodstawnymi”.

„Takimi oskarżeniami Izrael chce odwrócić uwagę od faktów” – stwierdził. Dodał, że za atak odpowiedzialni są „ci, którzy umożliwili izraelskiemu reżimowi postawienie stopy w tym regionie”.

„Dobrze znane lobby antyirańskie w USA wykorzystuje każdą okazję, by wysuwać (…) oskarżenia przeciwko Islamskiej Republice Iranu” – powiedział.

Tankowiec Mercer Street, którego armatorem jest firma Zodiac Maritime należąca do izraelskiego miliardera Ejala Ofera, został zaatakowany w nocy z czwartku na piątek u wybrzeży Omanu. W ataku zginęło dwóch członków załogi: Rumun i Brytyjczyk.

Według ekspertów z amerykańskiej marynarki wojennej, którzy są na pokładzie tankowca, atak przeprowadzono przy użyciu dronów.

Władze Izraela w piątek oskarżyły o przeprowadzenie ataku Teheran.

„Iran jest nie tylko problemem dla Izraela, ale także zarzewiem terroryzmu, destrukcji oraz destabilizacji, która uderza w nas wszystkich. Świat nie może milczeć wobec irańskiego terroryzmu, który szkodzi również wolności żeglugi” – powiedział minister spraw zagranicznych Izraela, Jair Lapid.

Marynarka wojenna USA eskortuje tankowiec do bezpiecznego portu.

To największe jak dotychczas zaostrzenie sytuacji na Morzu Arabskim i otaczających je akwenach – komentuje agencja AP. Przypomina, że od momentu wycofania się USA z umowy nuklearnej z Iranem w 2018 roku na tych wodach regularnie dochodzi do ataków na statki handlowe, o które Izrael i USA oskarżają Iran. Władze w Teheranie zaprzeczają tym oskarżeniom. Iran obwinia także Izrael o ataki na własne jednostki. Jak zaznacza AP, podczas wcześniejszych ataków na statki nikt nie zginął.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl