Szef MSZ: główne działania dot. implementacji wyroku TSUE powinny być podjęte po ostatecznym orzeczeniu

Główne działania rządu nakierowane na implementację wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE powinny być podejmowane już po ostatecznym orzeczeniu; chodzi o to, żeby nie podejmować pochopnych działań, jeżeli nie ma tej ostatecznej pewności – powiedział w sobotę szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Trybunału Sprawiedliwości UE w październiku zdecydował wstępnie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i m.in. zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dot. przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku. W piątek w TSUE odbyło się wysłuchanie stron, podczas którego Polska i Komisja Europejska przedstawiały swoje argumenty w kwestii tzw. środków tymczasowych. Po tej rozprawie TSUE wyda ostateczną decyzję co do tzw. środków tymczasowych. Będzie ona obowiązywać do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w sprawie skargi Komisji Europejskiej na ustawę o SN.

W najbliższy poniedziałek mija termin powiadomienia KE o działaniach podjętych w celu pełnego zastosowania się do październikowej wstępnej decyzji TSUE. Taką informację Polska ma przedstawiać Komisji co miesiąc od czasu doręczenia postanowienia Trybunału. W niedzielę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do 19 listopada przedstawione zostaną konkretne kroki, jakie zamierzają poczynić polskie władze w celu implementacji decyzji TSUE.

Odnosząc się na sobotnim briefingu prasowym w MSZ do przebiegu piątkowej rozprawy przed Trybunałem w Luksemburgu, szef polskiej dyplomacji ocenił ją pozytywnie.

„Mogliśmy zaprezentować nasze stanowisko, które dotyczyło właśnie zasadności stosowania środka tymczasowego; pełnomocnik polski, dyrektor (Bogusław) Majczyna wskazał, że nie ma żadnych powodów do obaw co do nieodwracalnych skutków działań” – mówił Jacek Czaputowicz.

„Myślę, że to stanowisko zostało w sposób jasny przedstawione; czekamy na ostateczną decyzję Trybunału dot. środków tymczasowych, bo oczywiście naszym zdaniem te główne działania powinny być podejmowane już po tym ostatecznym orzeczeniu, ostatecznym wyroku” – podkreślił minister.

Chodzi o to – dodał – żeby upewnić się, że działania tymczasowe „nie będą sprzeczne z tym ostatecznym orzeczeniem”.

Jak zaznaczył szef MSZ, w ocenie strony polskiej „należy poczekać, żeby wprowadzić zmiany, jeżeli taka będzie ostateczna decyzja”.

„Myślę, że Polska będzie starała się zrealizować te oczekiwania Trybunału, ale należy to zrobić w taki sposób, aby nie zaburzyć funkcjonowania systemu sprawiedliwości w Polsce” – powiedział Jacek Czaputowicz.

Pytany, co znajdzie się w raporcie o działaniach podjętych przez polski rząd w celu realizacji wstępnej decyzji sądu w Luksemburgu o zastosowaniu środków tymczasowych, który do poniedziałku ma trafić do KE, Czaputowicz stwierdził, że trwają konsultacje zmierzające m.in. do „określenia sposobu, w jakim moglibyśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom Trybunału”.

„Myślę, że złożymy tę odpowiedź do poniedziałku, w poniedziałek” – zaznaczył minister.

Jak wyjaśnił, przekazane Komisji stanowisko „będzie musiało uwzględniać wszystkie elementy”, w tym także wnioski z piątkowego wysłuchania przed TSUE.

Tłumacząc stanowisko rządu ws. środków tymczasowych Jacek Czaputowicz podkreślił, że chodzi tu o „pewną stabilność działania”.

„Chcemy mieć ostateczne orzeczenie co do środków tymczasowych, a najlepiej w ogóle orzeczenie w sprawie spornych przepisów, żeby nie podejmować pochopnych działań, jeżeli nie ma tej ostatecznej pewności” – mówił minister.

Zaznaczył jednocześnie, że widzi „wolę wyjścia naprzeciw oczekiwaniom Komisji”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl