Min. J. Czaputowicz spotkał się z sekretarzem stanu USA

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się w poniedziałek w Waszyngtonie z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo. Szef resortu poinformował, że rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa globalnego i regionalnego oraz stosunków dwustronnych, w tym – kalendarza wizyt.

Polski minister składa wizytę w Stanach Zjednoczonych w związku z debatą otwartą w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na temat znaczenia prawa humanitarnego i ochrony cywilów w konfliktach, której będzie przewodniczył dzisiaj.

W poniedziałek szef polskiego MSZ odbył cały szereg spotkań dwustronnych w Waszyngtonie. Uczestniczył m.in. w konferencji zorganizowanej przez konserwatywny think tank Heritage Foundation, gdzie sekretarz stanu USA Mike Pompeo wygłosił przemówienie, w którym zaapelował do sojuszników w Europie i poza nią o wspólne wywieranie presji na Iran, by skłonić ten kraj do renegocjacji porozumienia atomowego.

Szef polskiej dyplomacji odniósł się do tego wystąpienia po swym spotkaniu z  Mike’iem Pompeo, gdy udzielał odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

W szeroko komentowanym odczycie wygłoszonym w Heritage Fundation, Mike Pompeo – przed objęciem stanowiska sekretarza stanu dyrektor CIA – zagroził Iranowi „najsilniejszymi sankcjami w historii”, jeśli rząd tego kraju nie zmieni kursu. Wezwał też do nowego porozumienia dotyczącego irańskiego programu nuklearnego, które zastąpiłoby wcześniejsze – z 2015 r. Prezydent Donald Trump wycofał USA z poprzedniej umowy w ubiegłym tygodniu.

Wystąpienie Mike Pompeo spotkało się m.in. z krytyką szefowej dyplomacji Unii Europejskiej. Federica Mogherini podkreśliła w wydanym w poniedziałek komunikacie, że „nie ma alternatywy dla porozumienia nuklearnego z Iranem”.

Podczas rozmowy z dziennikarzami po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem stanu Jacek Czaputowicz podkreślił, że Polska jest członkiem UE. Oznacza to, że „musimy być z innymi członkami Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wymiar gospodarczy, bo Unia w tym zakresie decyduje o podejmowanych działaniach”.

„Natomiast, jeśli chodzi wymiar strategiczny i bezpieczeństwa rozumiemy też obawy Stanów Zjednoczonych” wywołane zagrożeniami, „jakie stwarza Iran dla bezpieczeństwa w regionie i na świecie” – dodał.

Minister zapewnił, że polskie władze będą starały się namówić pozostałe kraje członkowskie do „wzięcia pod uwagę nie tylko interesów poszczególnych firm, które zainwestowały w Iranie, ale też względów bezpieczeństwa”.

Jacek Czaputowicz zwrócił też uwagę na fakt, że zgodnie z zapewnieniem szefa amerykańskiej dyplomacji będą prowadzone rozmowy z krajami członkowskimi Unii na ten temat, co oznacza, że Amerykanie postarają się też sami o przybliżenie swego stanowiska partnerom z UE.

W kwestiach bezpieczeństwa regionalnego, amerykański sekretarz stanu zgodził się ze swoim polskim gościem, że budowa gazociągu Nord Stream 2 jest niekorzystna dla bezpieczeństwa energetycznego Europy Wschodniej i zagraża integralności terytorialnej Ukrainy.

Polski minister omówił także podczas wizyty w Departamencie Stanu „kalendarz wizyt” przedstawicieli władz RP w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem ministra Jacka Czaputowicza oficjalna wizyta państwowa z udziałem polskiego prezydenta w Stanach Zjednoczonych „będzie zrealizowana jeszcze w tym roku”. Szef resortu zapewnił, że rozmawiał o wizycie z sekretarzem stanu Mike’a Pompeo, który wskazał na pewne trudności, jakie wynikają z kalendarza wyborczego w USA i związanych z tym zobowiązań Donalda Trumpa.

Jacek Czaputowicz odniósł się też do sprawy zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków. Poinformował, że poruszył ten problem podczas swojego wcześniejszego spotkania w Heritage Foundation, w którym wzięli udział kongresmeni i senatorzy zainteresowani sprawami polskimi.

„Amerykanie wykazują duże zrozumienie dla aspiracji polskich. Istnieje silny parlamentarny ruch wspierający tę sprawę w USA” – zaznaczył minister.

Rzeczniczka amerykańskiego MSZ Heather Nauert w oświadczeniu wydanym po spotkaniu Mike’a Pompeo z Jackiem Czaputowiczem poinformowała, że szef amerykańskiej dyplomacji złożył gratulacje swojemu polskiemu rozmówcy z „okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i podziękował za polskie przywództwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ”.

Rozmowy sekretarza stanu i ministra spraw zagranicznych RP Jacka Czaputowicza – jak zaznaczono w komunikacie amerykańskiego resortu dyplomacji – „dotyczyły także innych zagadnień: silnego amerykańsko-polskiego strategicznego partnerstwa, w tym – bezpieczeństwa regionalnego, zróżnicowania źródeł energii i pomyślnego rozwoju gospodarczego”.

Poniedziałkowe rozmowy Jacka Czaputowicza z Mike’iem Pompeo były drugim spotkaniem szefa polskiej dyplomacji z amerykańskim sekretarzem stanu. Po raz pierwszy Jacek Czaputowicz spotkał się z Mike’iem Pompeo w Brukseli w ubiegłym miesiącu, podczas ministerialnej narady NATO. Doszło do tego zaledwie w dzień po zaprzysiężenie Mike’a Pompeo na sekretarza stanu. Kwietniowe spotkanie w Brukseli miało jednak wyłącznie kurtuazyjny charakter.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl