By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37535839

MSZ: Polska popiera Deklarację ws. Konsensusu Genewskiego

Szef MSZ Zbigniew Rau wyraził w imieniu Polski poparcie dla podpisanej w czwartek przez ponad 30 państw Deklaracji ws. Konsensusu Genewskiego, która podkreśla fundamentalne znaczenie ochrony życia, rolę rodziny w społeczeństwie i prawo kobiet do życia w zdrowiu – podało MSZ na Twitterze.

„Minister Zbigniew Rau wyraził w imieniu Polski poparcie dla Deklaracji ws. Konsensusu Genewskiego podpisanej dziś przez ponad 30 państw. Deklaracja podkreśla fundamentalne znaczenie ochrony życia, rolę rodziny w społeczeństwie i prawo kobiet do życia w zdrowiu” – czytamy we wpisie Ministerstw Spraw Zagranicznych.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1319319240005005313

Zbigniew Rau mówił w krótkim filmie zamieszczonym na Twitterze, że Polska popiera deklarację, ponieważ „wierzymy, że rodzina ma fundamentalne znacznie dla każdego silnego społeczeństwa, a każda kobieta zasługuje na życie w zdrowiu”.

„Razem jesteśmy silniejsi” – stwierdził prof. Zbigniew Rau.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński także odniósł się do podpisania deklaracji.

„Polska wraz z Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Węgrami i ponad 30 krajami podpisuje dziś z dumą Deklarację Genewską. Każdy człowiek ma niezbywalne prawo do życia. W prawie międzynarodowym nie istnieje <<prawo człowieka do aborcji>>. Aborcja nie może być uznawana za metodę planowania rodziny” – napisał Paweł Jabłoński.

Deklaracja został podpisana przez: Polskę, USA, a także Królestwo Bahrajnu, Białoruś, Benin, Brazylię, Burkina Faso, Kamerun, Demokratyczną Republikę Konga, Republikę Konga (Kongo-Brazzaville), Dżibuti, Egipt, Królestwo Eswatini, Gambię, Haiti, Węgry, Indonezję, Irak, Kenię, Kuwejt, Libię, Nauru, Niger, Oman, Pakistan, Arabię Saudyjską, Senegal, Sudan Południowy, Sudan, Ugandę, Zjednoczone Emiraty Arabskie, i Zambię.

W deklaracji podkreślono m.in. rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczeństwa i ma prawo do ochrony ze strony społeczeństwa i państwa. Sygnatariusz zgodzili się też, że „w żadnym przypadku nie należy promować aborcji jako metody planowania rodziny” oraz że „wszelkie środki lub zmiany związane z aborcją w systemie opieki zdrowotnej mogą być określone jedynie na szczeblu krajowym lub lokalnym zgodnie z krajowym procesem legislacyjnym”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl