Święte Triduum Paschalne

Rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne, w czasie którego będziemy wspominać Mękę,  Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Liturgia Wielkiego Czwartku przypomniała nam o ustanowieniu Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa.

Przed południem sprawowane były Msze Krzyżma Świętego. W ich trakcie zostały poświęcone oleje, które będą służyły przy udzielaniu sakramentów: chrztu, święceń kapłańskich i namaszczenia chorych. Kapłani odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Ojciec Święty Franciszek podczas Eucharystii w Bazylice św. Piotra w Watykanie mówił o tajemnicy Miłosierdzia Boga, które leczy i wyzwala z ucisku.

– Jesteśmy uciskani, ale nie przez zagrożenia i silne popchnięcia, jak wielu biednych ludzi, ale przez urok tysiąca propozycji konsumpcji, z których nie możemy się otrząsnąć, aby podążać jako ludzie wolni drogami prowadzącymi nas ku miłości naszych braci, do owczarni Pańskiej, do owiec oczekujących na głos ich pasterzy. A Jezus przychodzi, aby nas ocalić, aby nas wyprowadzić, aby nas przemienić z biednych i ślepych, z więźniów i uciśnionych, aby nas przemienić w szafarzy miłosierdzia i pocieszenia – powiedział Papież.

Metropolita krakowski, ks. kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy Świętej Krzyżma w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

W homilii mówił, że niesienie Dobrej Nowiny było i jest posłannictwem tych, którzy są powołani przez Chrystusa do jego misji zbawienia świata i człowieka.

Naszą misją, naszym zadaniem jest posługa pocieszania. Spełniamy to zadanie głosząc przede wszystkim najważniejszą prawdę, że Bóg tak umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne. W tych kilku słowach Jezusa, zapisanych w Ewangelii św. Jana, zawiera się najważniejsze przesłanie Ewangelii czyli Dobrej Nowiny. W tych słowach człowiek zraniony i przygnębiony, pozbawiony wolności i miłości może doświadczyć pocieszenia i odnaleźć motyw nadziei – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Wieczorem sprawowane były Msze Wieczerzy Pańskiej, które zainaugurowały Triduum paschalne.

Ojciec Święty Franciszek sprawował Eucharystię w ośrodku dla uchodźców pod Rzymem. W tradycyjnym geście Wielkiego Czwartku umył stopy 11 migrantom z Syrii, Pakistanu, Mali, Nigerii oraz Włoszce – pracownicy placówki. Było wśród nich trzech muzułmanów, hinduista, trzy chrześcijanki Koptyjki, pięcioro katolików.

W homilii Ojciec Święty powiedział, że wszyscy jesteśmy braćmi, bo jesteśmy dziećmi tego samego Boga. Wyjaśnił też znaczenie gestu obmycia nóg.

– Dzisiaj, w tej chwili, kiedy uczynię ten sam gest co Jezus uczynił i będę Wam 12 umywał nogi, my wszyscy, czyli gest braterstwa. I my wszyscy mówimy: jesteśmy różni, jesteśmy bardzo różnorodni, mamy rożne kultury i rożne religie, ale jesteśmy braćmi i chcemy żyć w pokoju – wyjaśnił Ojciec św.

Po Mszy Wieczerzy Pańskiej wyruszyła procesja do tzw. ciemnicy. Tam rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu, która będzie kontynuowana w Wielki Piątek.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl