Stulecie Sztabu Generalnego – apel, wystawy, posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO

Rok stulecia niepodległości będzie też jubileuszem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego; w planowane obchody wpisze się wyjazdowe posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO w Warszawie.

„W 1918 roku, już 25 października, Sztab Generalny rozpoczął działanie i tworzenie zinstytucjonalizowanej, zorganizowanej siły zbrojnej, czyli dwa tygodnie przed formalnym odzyskaniem niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską Sztab Generalny już pracował na rzecz tworzenia zrębów Wojska Polskiego. Jesteśmy więc jedną z najstarszych, jeśli nie najstarszą instytucją w państwie” – powiedział rzecznik SGWP płk Tomasz Szulejko.

„Chcielibyśmy nadać stuleciu SGWP właściwą rangę i wpisać nasze wojskowe, sztabowe obchody w cały cykl przedsięwzięć związanych z jubileuszem stulecia niepodległości państwa polskiego” – dodał.

Z tej okazji Sztab przygotowuje szereg przedsięwzięć, których kulminacją ma być zaplanowany na 25 października na placu Piłsudskiego, przy Grobie Nieznanego Żołnierza uroczysty apel z udziałem zwierzchnika sił zbrojnych, prezydenta RP.

„Miejsce jest wybrane nieprzypadkowo. Grób Nieznanego Żołnierza, ta kolumnada to fragment Pałacu Saskiego, który przed II wojna światową był siedzibą Sztabu Generalnego WP” – zaznaczył płk Tomasz Szulejko.

Tego samego dnia – prawdopodobnie w Filharmonii Narodowej – odbędzie się uroczysta gala i koncert okolicznościowy, w którym wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Wcześniej, na wiosnę, SGWP przygotowuje uroczystą międzynarodową sesję naukową poświęconą roli i miejscu Sztabu Generalnego w systemie obronnym w latach 1918-2018.

„Chcielibyśmy tę sesję zorganizować na Zamku Królewskim” – powiedział płk Tomasz Szulejko.

„Ważnym przedsięwzięciem będzie wyjazdowe posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO. Na przełomie września i października w Warszawie odbędzie się spotkanie szefów sztabów generalnych i szefów obrony wszystkich państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. To będzie swoisty ukłon w stronę Polski i Wojska Polskiego. Najważniejsi pierwsi żołnierze wszystkich państw NATO przyjadą do Warszawy na to wyjazdowe posiedzenie, co będzie wyrazem uznania dla roli Polski w sojuszu, a jednocześnie oddaniem hołdu instytucjonalnej ciągłości Sztabu Generalnego Wojska Polskiego” – zapowiedział rzecznik.

Stuletnia historia Sztabu będzie też prezentowana w Muzeum Wojska Polskiego, w Centralnej Bibliotece Wojskowej, a także na zewnętrznych wystawach na ogrodzeniu kompleksu budynków SGWP na warszawskim Mokotowie i ogrodzeniu Łazienek.

„Przewidujemy również np. zawody sportowe o puchar szefa Sztabu Generalnego; nie wykluczamy, że odbędzie się bieg uliczny służb mundurowych pod honorowym patronatem szefa SGWP” – dodał płk Tomasz Szulejko.

Komitet Wojskowy NATO jest naczelnym organem wojskowym i najstarszą nieprzerwanie funkcjonującą instytucją sojuszu po Radzie Północnoatlantyckiej, której podlega. Doradza od strony wojskowej Radzie Północnoatlantyckiej i Grupie Planowania Nuklearnego. W skład KW wchodzą szefowie sztabów generalnych państw członkowskich

Sztab Generalny WP został powołany 25 października 1918 r. rozporządzeniem Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego. Organizował armię – jej struktury, systemy dowodzenia i szkolenia oraz wyposażenia. W obowiązującym od 2014 r. systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi Sztab jest głównym organem planowania strategicznego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl