Rozmowy ws. KW wznowione. Do protestu dołączyli górnicy z KHW

Rozmowy delegacji rządowej z górnikami zostały wznowione. Obie strony prowadzą w Katowicach negocjacje nt. planu naprawczego Kompanii Węglowej. Mimo chłodnej atmosfery – jak wskazują związkowcy – dialog wygląda bardziej merytorycznie niż ostatnio.

Tymczasem we wszystkich kopalniach należących do spółki w dalszym ciągu trwa protest przeciwko rządowym propozycjom restrukturyzacyjnym. Według górników oznaczają one likwidację kopalń. Innego zdania jest jednak premier Ewa Kopacz, która po ostatnich rozmowach, zakończonych fiaskiem, zapewniła, że rząd nie chce likwidować, ale restrukturyzować kopalnie, przenosząc je do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Ta z kolei – jak wskazują strajkujący – i tak doprowadzi do zamknięcia kopalń.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” powiedział, że dziś należy przeprowadzić rzetelną ocenę sytuacji w spółkach węglowych.

– Obecny rząd robi podstawowy błąd, a mianowicie przyjmuje tłumaczenia spółek węglowych, jako rzeczywistą przyczynę tej sytuacji, która jest w górnictwie. A przecież tak nie jest. Zarządy spółek na przykład grały na giełdzie. W opcjach walutowych są bardzo drogie, nietrafione inwestycje i nie ma polityki rządu ws. polskiego górnictwa. Teraz bardzo często mówi się o tym, że związki zawodowe właściwie bez przerwy wyciągają rękę i proszą o pomoc. My tak naprawdę prosimy o to, żeby nam nie przeszkadzać. To nie jest ręka wyciągnięta o pomoc, tylko ręka wyciągnięta do współdziałania z polskim rządem – powiedział Kazimierz Grajcarek.

Pracowników Kompanii wspierają górnicy z Katowickiego Holdingu Węglowego. Po nocnej zmianie rozpoczął się podziemny protest w kopalni Murcki-Staszic. Po zakończeniu pracy pod ziemią pozostało ponad 80 osób. Po pierwszej zmianie do podziemnego protestu mają też dołączyć górnicy z kopalni Wujek-Śląsk.

Przeciwko rządowemu planowi naprawy dla Kompanii Węglowej od wczoraj protestują także górnicy ze wszystkich 14. kopalń należących do tej spółki. Od czwartku do protestu dołączyli ich koledzy w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. [czytaj więcej]

Przed kopalnią Bobrek-Centrum w Bytomiu zaplanowano pikietę hutników ze śląskich hut, którzy w  ten sposób chcą wesprzeć protestujących górników.

Pod kopalnią Sośnica-Makoszowy (KW) protest przebiega w duchu modlitewnym. Każdego dnia wieczorem tamtejsi strajkujący gromadzą się na wspólnym różańcu. Wspólna modlitwa jest dla protestujących niezwykle ważna.

– To umacnia naszą wiarę, umacnia też i nas dodatkowo, w tych trudnych chwilach, gdzie walczymy o miejsca pracy dla pracowników tejże kopalni – mówi Jerzy Zieleń, jeden z protestujących.

Ze strajkującymi górnikami solidaryzuje się duża grupa ludzi młodych.

– Nie wszyscy tutaj są górnikami i nie mogą strajkować w sposób normalny, a modlitwa zawsze pomaga – zaznacza Krzysztof.

Tego zdania jest także Mateusz, który reprezentuje Młodzieżową Radę Osiedla Ligota Zabrska.

– Wydaje mi się, że wiara czyni cuda. I jeżeli uwierzymy w to i księża nam w tym pomogą, poprowadzą tu modlitwę, to na pewno to dużo da – mówi Mateusz.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl