fot. PAP/Leszek Szymański

Zakończyła się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej

W Warszawie odbyła się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Przemawiając do zebranych polityków i działaczy Platformy jej przewodniczący Grzegorz Schetyna zaapelował o powołanie wspólnego prezydium klubu PO i Nowoczesnej.

Kolejnym krokiem współpracy dwóch partii mogłoby być powtórzenie koalicji we wszystkich polskich miastach. Schetyna nawiązał do wspólnego kandydata partii – Rafała Trzaskowskiego – na prezydenta Warszawy. Szef PO opowiedział się także za natychmiastowym zacieśnieniem współpracy wszystkich partii opozycyjnych w parlamencie i poza nim.

Według Schetyny, po zmianach w Kodeksie wyborczym, PiS zyskał kontrolę nad przebiegiem oraz organizacją wyborów – nazwał to „rosyjskimi standardami”.

Widocznie Grzegorz Schetyna niczego się nie nauczył – nadal powtarza niesprawdzoną strategię „ulica i zagranica” – powiedział dr Michał Kuź, politolog.

– Grzegorz Schetyna chce wykreować się na lidera opozycji. Chce stworzyć komitet do walk z obecnym rządem, po to, żeby tej opozycji przewodzić i umocnić pozycję PO. Jeśli chodzi o walkę, o szersze poparcie społeczne, zbliżają się wybory samorządowe, potem zaczyna się już taki cykl wyborczy, kończący się wyborami parlamentarnymi. Właściwie nie wiadomo, jaki pomysł na przyciągnięcie uwagi Polaków ma Platforma Obywatelska, po za byciem „antyPiS-em” – mówił dr Michał Kuź.

Według lidera PO obecnie mamy do czynienia z być może najtrudniejszym momentem dla polskiej demokracji od 1989 r. Dodał, że świadczą o tym zmiany wprowadzane m.in. w TK, SN, KRS a także Kodeksie wyborczym. Schetyna podziękował też demonstrującym „w obronie wolnych sądów” i praw kobiet. Wezwał też do kolejnych demonstracji, tym razem rzekomo w obronie samorządów.

Podczas sobotnich obrad Rady Krajowej PO wybrano nowych członków zarządu partii. Zostali nimi wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, a także posłowie: Monika Wielichowska, Agnieszka Pomaska, Izabela Leszczyna, Bartosz Arłukowicz i Arkadiusz Myrcha.

Kandydatów do zarządu rekomendował lider PO Grzegorz Schetyna. Nie było zgłoszeń z sali.

Do zarządu powraca ponadto b. liderka świętokrzyskiej PO, posłanka Marzena Okła-Drewnowicz. W zarządzie pozostali, tak jak dotychczas, kandydat PO na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski oraz szef stołecznej PO Marcin Kierwiński.

Na swych obecnych funkcjach w zarządzie pozostają ponadto: sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski oraz skarbnik ugrupowania Mariusz Witczak. Zastępcą Gawłowskiego, odpowiedzialnym za kontakty z parlamentem ma być posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka.

Wiceprzewodniczącymi Platformy wybrano ponownie (także z rekomendacji Schetyny): b. premier Ewę Kopacz, b. wicepremiera Tomasza Siemoniaka, b. ministra sprawiedliwości Borysa Budkę oraz wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

W kierownictwie nie będzie już prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która nie ubiegała się o wybór do zarządu. Nie brała też udziału w sobotnim posiedzeniu Rady Krajowe PO.

RIRM/PAP

drukuj