(fot. Creative Commons/P. V. Lic)

Projekt PO dot. ogródków działkowych niezgodny z Konstytucją?

Projekt PO dot. m.in. uwłaszczenia ogródków działkowych może być niezgodny z Konstytucją – alarmuje poseł Grzegorz Schreiber.

Sejmowa podkomisja nadzwyczajna zakończyła już pierwsze prace nad projektem. Jeśli nowa ustawa nie zostanie uchwalona, to w styczniu 2014 roku działkowcy stracą prawa do działek.

Tymczasem, z najnowszych sondaży wynika, że aż 50 proc. Polaków jest przeciwko rozwiązaniom proponowanym przez PO dot. rozdania za darmo ogródków działkowych.  Połowa Polaków uważa, że powinna istnieć możliwość wykupu działek.

Rok temu Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Tymczasem poseł Grzegorz Schreiber mówi, że Platforma Obywatelska znów oszukała obywateli. Premier Tusk obiecał, że obywatelski projekt ustawy zostanie przyjęty z naniesieniem tylko koniecznych poprawek. Jednak obecny kształt projektu niczym nie przypomina obywatelskiego – stwierdził poseł.

– Tymczasem w trakcie prac podkomisji nastąpiły poważne zmiany; Platforma swoimi głosami wprowadziła kilkadziesiąt różnych poprawek w podkomisji. W efekcie, mamy twór, którego trudno nazywać projektem obywatelskim. Zobaczymy w dalszych pracach parlamentarnych jak to się potoczy, na razie projekt nie wygląda dobrze. Jednym z elementów tych zmian była kwestia uwłaszczenia. Uznaliśmy, że obecne prace, które toczą się w Sejmie powinny dotyczyć projektu, który naprawi to, co zostało źle zrobione w poprzedniej kadencji i co zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Tutaj mamy limit czasowy, który zmusza nas do tego, aby do stycznia te prace zakończyć – powiedział poseł Grzegorz Schreiber.

PiS popiera uwłaszczenie działkowców, ale nie wyklucza także innych wariantów. Trzeba szybko uchwalić nową ustawę, a następnie na spokojnie, rozsądnie  uregulować kwestie własnościowe.

Niestety jak zauważa poseł – Platforma dąży do ekspresowego załatwienia obu kwestii jednocześnie. Co może skutkować, nieuchwaleniem ustawy na czas i problemami ze zgodnością konstytucyjną – dodaje poseł Grzegorz Schreiber.

– Platforma przeprowadziła tego typu poprawki. Zrobiła to w taki sposób, który budzi wątpliwości konstytucyjne; do tego stopnia, że budzi wątpliwości czy ten projekt, który byśmy uchwalili w Sejmie nie narazi nas na kolejne „weto” Trybunału Konstytucyjnego – więc całą naszą pracę i tak pogrzebie. W  związku z tym uważamy, że owszem trzeba na ten temat rozmawiać; uwłaszczenie czy forma własności działkowców jest rzeczą, którą należałoby rozstrzygnąć, ale w spokojnym trybie pracy, a nie „pod pistoletem czasu”. Tym bardziej biorąc pod uwagę to, że straciliśmy 5 miesięcy w wyniku zaniechań Platformy działając w tej komisji w Sejmie – dodał poseł Grzegorz Schreiber.

Teraz projektem zajmą się komisje sejmowe.

RIRM

drukuj