(fot. Creative Commons/P. V. Lic)

Apel o przyspieszenie prac ws. ogrodów działkowych

PiS zwraca się z apelem do Marszałek Sejmu Ewy Kopacz o pilną interwencję w sprawie przyspieszenia prac nad projektem obywatelskim dotyczącym ogrodów działkowych.

Przypomnijmy Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy obowiązującej dotychczas ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Regulacje przestaną obowiązywać pod koniec stycznia przyszłego roku.

– Posłowie klubu PiS zwracają się do pani marszałek o zwołanie – w trybie art. 152 ust. 3 regulaminu Sejmu – wspólnego posiedzenia komisji samorządu terytorialnego oraz infrastruktury w celu wznowienia i zakończenia pracy nad projektem nr druku 1204. Za niespełna 80 dni tj. 21 stycznia wejdzie w życie wyrok TK ws. ustawy o ogrodach działkowych. Sejm miał ponad 500 dni na uchwalenie ustawy niezbędnej dla uniknięcia chaosu, jaki zagraża milionowi działkowców w przypadku zaniechania wykonania wyroku. Ewentualna zwłoka Sejmu umożliwi bowiem podważanie praw działkowców i masową likwidacje ogrodów. Projekt obywatelski złożono przed prawie 300-oma dniami. Przez ten czas Sejm nie zakończył nawet drugiego czytania – powiedział pos. Wojciech Zubowski.

Wojciech Zubowski dodał, że przed miesiącem w obronie projektu manifestowało kilkanaście tysięcy działkowców. Poseł przypomniał, że obradujące wtedy komisje przyjęły prawie cały tekst projektu z wyjątkiem artykułu zaproponowanego przez PO.

– Przepis zaproponowany przez PO budził protest zarówno działkowców, jak przedstawicieli gmin. Zarzucano mu niekonstytucyjność. Jest on również niespójny z resztą projektu, a jego utrzymanie spowoduje zmianę blisko połowy artykułów. Wychodząc do manifestantów przewodniczący klubu PO Rafał Grupiński obiecał, że w ciągu dwóch tygodni posłowie Platformy przedłożą bezkompromisowe rozwiązanie co pozwoli zakończyć prace nad ustawą. Upłynęło 4 tygodnie, a Platforma nie wywiązała się z obietnicy złożonej działkowcom. Prace nad projektem ustawy działkowej zostały zablokowane. Kalendarz posiedzeń Sejmu wskazuje, że bez radykalnego przyspieszenia uchwalenie ustawy jest nierealne – powiedział pos. Wojciech Zubowski.

RIRM

drukuj