fot. PAP

Spotkanie podkomisji ws. działkowców

Przed południem odbędzie się dziś posiedzenie sejmowej podkomisji, zajmującej się czterema projektami ustaw dotyczącymi ogrodów działkowych. Projekty zmian przygotowały PO, Solidarna Polska, SLD oraz działkowcy reprezentowani przez Polski Związek Działkowców.

Zmiany w prawie są niezbędne, w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z Konstytucją 24 przepisy Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Premier Donald Tusk podczas sobotniego spotkania z działkowcami podkreślał, że z całą pewnością projekt obywatelski, może być projektem wiodącym, jeśli chodzi o prace podkomisji.

Podobnego zdania jest przewodniczący sejmowej podkomisji poseł Bartosz Kownacki, który nie ukrywa zaskoczenia spowodowanego postawą premiera.

Ten projekt jest projektem dobrym. Wymaga dalszych poprawek oraz dalszych prac, co jest zrozumiałe. Jako materiał wyjściowy do prac jest on jednak dobrym rozwiązaniem, gwarantującym prawa działkowców. Cieszy mnie i zaskakuje decyzja pana premiera Tuska, który do tej pory forsował zupełnie inne rozwiązanie. Jego ugrupowanie przygotowało projekt skrajnie niekorzystny dla działkowców, mogący doprowadzić do likwidacji ogrodów działkowych w Polsce. Cieszy mnie zmiana stanowiska. Widać, że presja społeczna wywierana na premierze, przynajmniej w sferze werbalnej, daje nam szansę na to, że projekt obywatelski będzie procedowany – podkreślił poseł Bartosz Kownacki.

Przewodniczący sejmowej podkomisji zapowiedział, że będzie apelował by nastąpiło wyłonienie projektu wiodącego, bez czego nie można rozpocząć prac nad konkretnymi zapisami.

 

RIRM

drukuj